poniedziałek, 28 kwietnia, 2025

Ogólnopolska Konferencja Marketing w Kulturze i Forum Kultury Cyfrowej w Gdańsku

Konferencja Marketing w Kulturze to coroczne, ogólnopolskie spotkanie osób odpowiedzialnych za promocję, komunikację i marketing działań oraz wydarzeń kulturalnych. Instytut Kultury Miejskiej poszerza je w tym roku o Forum Kultury Cyfrowej, podczas którego uczestnicy i uczestniczki porozmawiają o prezentowaniu zbiorów dziedzictwa kultury za pomocą nowych technologii. Wydarzenie odbędzie się 25-27 października w siedzibie IKM przy Targu Rakowym 11. Można jeszcze dołączyć do uczestników online lub na warsztaty. Bilety i informacje: www. marketingwkulturze.ikm.gda.pl. 

Jedną z prelegentek wydarzenia jest Paulina Mikuła, która od 10 lat prowadzi swój kanał „Mówiąc inaczej” w serwisie YouTube.

– Tym razem opowiem o języku komunikacji instytucji kultury. Będę zachęcała pracowników takich instytucji do upraszczania języka. Wszystko po to, aby komunikaty były dla wszystkich zrozumiałe i atrakcyjne – zapowiada Paulina Mikuła.

W trakcie konferencji wystąpi także Karolina Szabłowska, Marketing Managerka IKEA Polska. W rozmowie z Edytą Kowal podzieli się doświadczeniami budowania marki, którą odbiorcy kochają i zawsze stają za nią murem. Przegląd trendów w komunikacji marketingowej poprowadzi Jagoda Prętnicka – Markiewicz, ekspertka z zakresu strategii PR i social mediów, obecnie związana z SEC Newgate CEE. O tym, jak prowadzić angażujące profile na Instagramie opowiedzą Anna Szałas i Aleksandra Długołęcka, które wspólnie tworzą portal Sztuka do kawy. Dawid Lewandowski, znany jako Artysta na socialu, poruszy temat marki osobistej pracowników i pracowniczek w budowaniu wizerunku instytucji kultury.

– Bardzo ważnym elementem działań związanych z komunikacją instytucji kultury jest dostępność cyfrowa. Stale trzeba nad nią pracować i ulepszać. Dlatego zaprosiliśmy uznanych ekspertów i ekspertki związanych ze szkoleniem i doradztwem w tym zakresie do panelu na temat dostępności komunikacji i marketingu w instytucjach kultury – opowiada Karolina Zabrocka z Instytutu Kultury Miejskiej. – Dodatkowo, osobne studium przypadku na temat Kina Bez Barier przedstawi Jakub Walczyk z Centrum Kultury Zamek w Poznaniu – mówi Zabrocka.

Rozmowę o dostępności cyfrowej poprowadzi Wojtek Kutyła, niezależny konsultant i ekspert w dziedzinach UX oraz dostępności cyfrowej. Swoimi doświadczeniami podzielą się również: Anna Cygankiewicz, związana z Fundacją Kultura Bez Barier, współtwórczyni Warszawskiej Akademii Dostępności, obecnie w zespole komunikacji Muzeum Sztuki Nowoczesnej; Piotr Źrółka, ekspert w dziedzinie dostępności cyfrowej, specjalizujący się w projektowaniu usług uniwersalnych; Barbara Sowa, dziennikarka, podcasterka i szefowa wydań cyfrowych i audio magazynu Pismo oraz Piotr Czarnota pełnomocnik dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu ds. dostępności, trener i audytor dostępności architektonicznej i informacyjno-komunikacyjnej.

Forum Kultury Cyfrowej zostało zaplanowane w odpowiedzi na oczekiwania środowiska sektora kultury związane z transformacją cyfrową w instytucjach kultury, która jest nie tylko faktem, ale także w coraz większym stopniu oddziałuje na kwestie wizerunku instytucji w Internecie. – Podczas wydarzenia przyjrzymy się najlepszym kolekcjom cyfrowym i porozmawiamy o wykorzystaniu ich do prezentacji opowieści. Zastanowimy się również nad przygotowaniem kadr kultury do pracy w tych nowych okolicznościach i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy potrzeba nam nowych stanowisk np. kuratorów kolekcji cyfrowych – opowiada Karina Rojek z Instytutu Kultury Miejskiej.

W trakcie Forum Kultury Cyfrowej Grzegorz Jędrek poprowadzi rozmowę z Łukaszem Kozakiem i Aliną Urbaniak-Kopeć na temat nowego zawodu kuratora/kuratorki kolekcji online. Zuzanna Stańska, założycielka aplikacji Moiseum i Daily Art., przybliży uczestnikom i uczestniczkom profil odbiorcy sztuki cyfrowej, a Zuzanna Ciesielska i Natalia Cetera na przykładzie projektu Otwarta Zachęta przedstawią, jak można „otwierać” instytucje kultury. Krzysztof Pijarski z VN Lab w Łodzi zaprezentuje przykłady wykorzystania VR w projektach kulturalnych. Nowości i trendy w dziedzinie publikowania i udostępniania kolekcji cyfrowych przedstawią osoby z Rytm Digital, a o wystawach sztuki cyfrowej okiem kuratora opowie Jakub Depczyński z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Krakowie. Piotr Gotkowski z Chronospace wytłumaczy, jak wykorzystywać gry w narracji muzeów, bibliotek czy instytucji. Czy Internet można archiwizować? Jak działa archeologia Internetu? Tego tematu podejmie się Marcin Wilkowski z Centrum Kompetencji Uniwersytetu Warszawskiego. Forum Kultury Cyfrowej zakończy rozmowa na temat sztucznej inteligencji i sztuki, którą poprowadzi dr Ewa Drygalska. Udział w niej wezmą Jakub Depczyński z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Bartosz Zaskórski znany jako twórca muzyki Mchy i Porosty.

W ramach Konferencji i Forum odbywają się warsztaty z ekspertami i ekspertkami, którzy szerzej przybliżą pewne zagadnienia. Są na nie jeszcze ostatnie wolne miejsca. Wśród tematów: digitalizacja usług w instytucjach kultury, wykorzystywanie aplikacji Spark i re-use domeny publicznej, strategie partycypacyjności i ko-kreacji, rolki na Instagram i Tik Toka, wspieranie stabilności zasobów online instytucji kultury i wprowadzenie do dostępności cyfrowej.

Zapisy na warsztaty oraz do udziału online w konferencji dostępne na marketingwkulturze.ikm.gda.pl.

Zdjęcie portretowe: Marta Bańka

Marta Bańka
Instytut Kultury Miejskiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...