czwartek, 7 listopada, 2024

Oliwskie Święto Książki

W sobotę, 22 kwietnia w samym sercu Oliwy odbędzie się święto książki i wszystkich pasjonatów czytelnictwa. W programie zaplanowano m.in. kiermasz i wymianę książek, spacer literacki, spotkania autorskie oraz warsztaty dla dzieci i dorosłych. Udział we wszystkich atrakcjach jest bezpłatny.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzimy corocznie 23 kwietnia, idealnym wstępem do uczczenia tego dnia jest udział w organizowanym dzień wcześniej Oliwskim Święcie Książki. Fundacja Wspólnota Gdańska wraz z partnerami przygotowała wiele atrakcji.

Pierwszą z nich jest rodzinny spacer uliczkami dzielnicy, który poprowadzi Michał Ślubowski, historyk, wraz z Karoliną Ubych, autorką książki „Sonia, Piotrek i tajemnica rzygaczy”. Uczestnicy ruszą śladami bohaterów docierając do różnych, nieoczywistych oliwskich zakamarków. Wydarzenie organizowane jest dla dzieci w wieki 7-12 lat wraz z opiekunami. Spacer odbędzie się w sobotę, 22 kwietnia, start o godz. 11.00.
Liczba miejsc jest ograniczona. Zgłoszenia przyjmowane są na adres mailowy: marta@marpress.pl.

Szczegóły w wydarzeniu na facebooku.

Kiermasz Wydawnictw Tutejszych i happening

W godz. 12.00-18.00 będzie można odwiedzić stoiska lokalnych oficyn wydawniczych, które ustawione zostaną wzdłuż ul. Opata J. Rybińskiego. Kiermasz Wydawnictw Tutejszych to okazja do wymiany doświadczeń i zdobycia upragnionej książki w dobrej cenie.

W znajdującym się nieopodal Parku Oliwskim w godz. 12.00-14.00 będzie można wziąć udział w happeningu BEZ CENZURY. Głównym zadaniem będzie napisanie czym jest dla każdego z nas czytanie.

Spotkania literackie i warsztaty

Oliwski Ratusz Kultury o godz. 12.00 zaprasza na spotkania z polską poezją, które poprowadzi grupa teatralna Konrada Steina. Będzie można wysłuchać tam wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w ich interpretacji.

O godz. 12.00 i 13.00 wystartują warsztaty „Sketchnoting – notatki graficzne w pisaniu opowieści i życiu codziennym”. Poprowadzi je Kinga Willim, autorka „Narzędziownika pisarza”, poetka i pisarka, która podzieli się swoim doświadczeniem. Uczestnicy wykonają różnorodne ćwiczenia pisarskie, poznają sposoby graficznego notowania, a następnie połączą poznane techniki tworząc własne opowieści. Będą pracować indywidualnie i w grupach, a powstałe krótkie historie posłużą do samodzielnego rozbudowania ich w przyszłości.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: pracownia@wspolnotagdanska.pl. Szczegóły można znaleźć w wydarzeniu na facebooku.

O godz. 14.00 rozpocznie się spotkanie wokół najnowszej książki Michała Ślubowskiego „Proszarki, celebrytki i święte. Gdańskie herstorie”, wydanej przez Wydawnictwo Marpress. Bohaterkami tej książki są gdańszczanki. Niektóre z nich znamy z imienia i nazwiska, jak Annę Renatę Breyne, Almę Richter czy Johannę Schopenhauer. Inne możemy poznać jedynie zbiorowo jako członkinie grup społecznych: zakonnic, służących, proszarek czy położnych. Rozmowę poprowadzi Dominika Ikonnikow.

Szczegóły na facebooku. 

Godz. 16.00 to początek niezwykłej podróż. Uczestnicy przeniosą się wspólnie do świata wyobraźni gdańskiej autorki, Moniki Milewskiej. „Podróż na Księżyc i w kilka innych miejsc” to zbiór sztuk scenicznych i słuchowisk autorki, wydanych przez krakowską Księgarnię Akademicką.  Podczas spotkania w Oliwskim Ratuszu Kultury znakomici gdańscy aktorzy: Elżbieta Goetel – Dąbkowska, Jerzy Kiszkis i Jarosław Tyrański przeczytają fragmenty utworów. Spotkanie poprowadzi prof. Małgorzata Jarmułowicz.

Szczególy na facebooku.

O godz. 18.00 rozpocznie się Błyskawiczny Konkurs Literacki A4. To okazja dla wszystkich, którzy chcą podzielić się swoją twórczością z szerszą widownią. Forma literacka jest dowolna – felieton, opowiadanie, blog, wpis w mediach społecznościowych itp. Zgłoszony tekst musi być niepublikowany i nienagrodzony w innych konkursach.

Zabawa trwa 2-3 godziny. Zgłoszeni autorzy czytają teksty, publiczność słucha, oceniają jurorzy – literaci: Izabela Morska, Wojciech Boros i Andrzej Fac. Po prezentacji wszystkich uczestników jury wydaje werdykt i przyznaje nagrody. Pula nagród wynosi 1200 zł. Zgłoszenia należy przesyłać na adres: borosw@wp.pl.

Regulamin i szczegóły na facebooku.

Wydarzenia w Bibliotece Oliwskiej

Oliwskie Święto Książki rozgości się także w Bibliotece Oliwskiej. Tam zaplanowano spotkania literackie dla dzieci w wieku 6-9 lat.

Pierwsze, o godz. 12.00 inspirowane będzie powieścią „Piaskowy Wilk” autorstwa Åsy Lind (Wydawnictwo Zakamarki), zabierze uczestników w świat przyjaźni pomiędzy ludźmi i zwierzętami. Dzieci wysłuchają fragmentów książki o piaskowym wilku, która będzie pretekstem do rozmów o relacjach, ale również o stereotypach w postrzeganiu wilków i ciekawostkach o tym gatunku.

Drugie spotkanie, o godz. 13.00 oparte na opowiadaniu Martina Widmarka pt. „Tajemnica diamentów” z lubianej serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai (Wydawnictwo Zakamarki), to zabawa z uczestnikami, którzy samodzielnie próbują rozwiązać kryminalną zagadkę, słuchając fragmentów książki. Dzieci poznają pracę detektywa i akcesoria pomocne w jego pracy, a także dowiedzą się, czym są diamenty.

Zajęcia poprowadzi Kamyk Studio. Zapisy pod adresem: pracownia@wspolnotagdanska.pl, a szczeóły na facebooku.

Cały program wydarzenia dostępny jest na stronie www Fundacji Wspólnoty Gdańskiej. 

Oliwskie Święto Książki jest dofinansowane przez miasto Gdańsk.

opr. Marta Formella

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...