czwartek, 9 stycznia, 2025

Orszak Św. Łucji zawita do Gdańska

Parada dziewcząt w długich, białych sukniach, koncert szwedzkich kolęd i poczęstunek ciasteczkami. W dniach 4-5 grudnia mieszkańcy Gdańska będą mogli spotkać dziewczęta z Kalmaru w Ikei, na Jarmarku Bożonarodzeniowym oraz w Urzędzie Miejskim. Wizyta Orszaku Św. Łucji zwiastuje nadejście Świąt Bożego Narodzenia.

Dzień Św. Łucji (Luciadagen) uważany jest zarówno w Szwecji, jak i poza jej granicami za jeden z najbardziej rdzennie szwedzkich obyczajów.

Wyjątkowa tradycja partnerskiej współpracy miast

Coroczna wizyta orszaku świętej Łucji (od 1992 roku) ma na celu zapoznanie mieszkańców Gdańska z bożonarodzeniową tradycją szwedzką oraz promowanie współpracy partnerskiej Gdańsk – Kalmar.

Mieszkańcy będą mogli spotkać wyjątkowe gościnie w Ikei i na Jarmarku Bożonarodzeniowym. Orszak Św. Łucji zawita także do Urzędu Miejskiego, gdzie zostanie powitany przez Aleksandrę Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Środa, 4 grudnia

  • 12.00- 12.30 występ w Ikei
  • 16.00- 17.00 występ na Jarmarku Bożonarodzeniowym, poczęstunek szwedzkimi ciasteczkami

Czwartek, 5 grudnia

  • 9.30-10.30- wizyta w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, Orszak Św. Łucji przejdzie korytarzami urzędu oraz odwiedzi Salę Obsługi Mieszkańców

Czas światła

Według szwedzkiej tradycji najciemniejszą nocą w roku jest noc z 12 na 13 grudnia. Według podań ludowych była to noc niebezpieczna. Dla bezpieczeństwa ludzie w ogóle nie kładli się spać. Przybywająca „ze światłem we włosach” Łucja rozjaśniła tę przerażającą ciemność. Z dniem Św. Łucji zatem rozpoczyna się czas światła. Tego wieczora na ulicach całej Szwecji można podziwiać pochody ludzi ubranych w sięgające do ziemi białe koszule przewiązane w pasie czerwoną szarfą, którzy niosą palące się świece. Na ich czele kroczy ubrana na biało młoda dziewczyna (Lussibrut) z koroną ze świec, które rozświetlają zimowy mrok. Cały pochód śpiewa kolędy, pozdrawia przechodniów, odwiedza szpitale i domy spokojnej starości.

Zwyczaj obchodzenia dnia św. Łucji pojawił się najpierw w zachodniej Szwecji, ale szybko stał się popularną i ukochaną przez wszystkich Szwedów tradycją. Obchody święta rozpoczynają się wczesnym rankiem. Orszak św. Łucji odwiedza miejsca pracy, szpitale, domy spokojnej starości i szkoły. Co roku organizowane są także wybory Łucji, która przewodzi orszakowi w Kalmarze.

Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku
fot. www.gdansk.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...