środa, 4 grudnia, 2024

Orszak Św. Łucji zawita do Gdańska

Parada dziewcząt w długich, białych sukniach, koncert szwedzkich kolęd i poczęstunek ciasteczkami. W dniach 4-5 grudnia mieszkańcy Gdańska będą mogli spotkać dziewczęta z Kalmaru w Ikei, na Jarmarku Bożonarodzeniowym oraz w Urzędzie Miejskim. Wizyta Orszaku Św. Łucji zwiastuje nadejście Świąt Bożego Narodzenia.

Dzień Św. Łucji (Luciadagen) uważany jest zarówno w Szwecji, jak i poza jej granicami za jeden z najbardziej rdzennie szwedzkich obyczajów.

Wyjątkowa tradycja partnerskiej współpracy miast

Coroczna wizyta orszaku świętej Łucji (od 1992 roku) ma na celu zapoznanie mieszkańców Gdańska z bożonarodzeniową tradycją szwedzką oraz promowanie współpracy partnerskiej Gdańsk – Kalmar.

Mieszkańcy będą mogli spotkać wyjątkowe gościnie w Ikei i na Jarmarku Bożonarodzeniowym. Orszak Św. Łucji zawita także do Urzędu Miejskiego, gdzie zostanie powitany przez Aleksandrę Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Środa, 4 grudnia

  • 12.00- 12.30 występ w Ikei
  • 16.00- 17.00 występ na Jarmarku Bożonarodzeniowym, poczęstunek szwedzkimi ciasteczkami

Czwartek, 5 grudnia

  • 9.30-10.30- wizyta w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, Orszak Św. Łucji przejdzie korytarzami urzędu oraz odwiedzi Salę Obsługi Mieszkańców

Czas światła

Według szwedzkiej tradycji najciemniejszą nocą w roku jest noc z 12 na 13 grudnia. Według podań ludowych była to noc niebezpieczna. Dla bezpieczeństwa ludzie w ogóle nie kładli się spać. Przybywająca „ze światłem we włosach” Łucja rozjaśniła tę przerażającą ciemność. Z dniem Św. Łucji zatem rozpoczyna się czas światła. Tego wieczora na ulicach całej Szwecji można podziwiać pochody ludzi ubranych w sięgające do ziemi białe koszule przewiązane w pasie czerwoną szarfą, którzy niosą palące się świece. Na ich czele kroczy ubrana na biało młoda dziewczyna (Lussibrut) z koroną ze świec, które rozświetlają zimowy mrok. Cały pochód śpiewa kolędy, pozdrawia przechodniów, odwiedza szpitale i domy spokojnej starości.

Zwyczaj obchodzenia dnia św. Łucji pojawił się najpierw w zachodniej Szwecji, ale szybko stał się popularną i ukochaną przez wszystkich Szwedów tradycją. Obchody święta rozpoczynają się wczesnym rankiem. Orszak św. Łucji odwiedza miejsca pracy, szpitale, domy spokojnej starości i szkoły. Co roku organizowane są także wybory Łucji, która przewodzi orszakowi w Kalmarze.

Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku
fot. www.gdansk.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeo – Najczęściej wybierany, najnowo...

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, zarządzanie zbiorami muzealnymi staje...

Wystawa czasowa „Kolekcjonerka. Teresa...

Wystawa przybliża problematykę kolekcjonerstwa prywatnego i antropologii rzeczy...

Rafael. Zbliżenia

Nazywany przez Giorgio Vasariego „księciem malarzy” Rafael (1483-1520), należy ...

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...