Zachęcamy do refleksji na temat CZASU.
Czym jest on dla Andrzeja Mariana Bartczaka?
„Czas, który jest nam dany, nie może być lekkomyślnie marnotrawiony. Do tego, żeby zdefiniować jego utratę, trzeba tego czasu mieć dużo, czyli dosyć długo żyć, a to jest kwestia pewnej dojrzałości. Dopiero po upływie dziesiątków lat doszedłem do takiej konkluzji, że nie ma sensu marnować czasu, czyli, na ile to możliwe trzeba pracować”
„Niektórzy twierdzą, że sztuka jest bezczasowa. Jest trudno dociec w ogóle, co mają na myśli. Sam brałem udział w wystawie o podobnej tematyce. Ja się z tym nie zgadzam, ponieważ w sztukach wizualnych występuje tak zwana czasowość formy. (…) czasowość formy jest rozległa i bliska definicji formy otwartej, czyli wieloznacznej, podatnej na różnorodne interpretacje. To łączy się z problemem ilustracyjności, naturalizmem i tak dalej czyli typem formy „oczywistej” , nie stwarzającej trudności z identyfikacja . Z mojego punktu widzenia tego typu forma jest najbardziej interesująca”.
_____________
Fragment wywiadu z A. M. Bartczakiem „Jestem zbudowany z pytań, z wątpliwości” udzielonego Muzeum Sztuki w Łodzi z okazji otwarcia wystawy „BREVI MANU. Jak nie ulec pokusie, aby wszystkiego nie przemienić w księgę?”.
więcej informacji o wystawie: ⚫
Muzeum Sztuki w Łodzi