poniedziałek, 23 grudnia, 2024

Otwarcie wystawy Andrzeja Bembenka pt. „Tryb Anonimowy”

Zapraszamy na trzeci z marcowych wernisaży do Muzeum Ziemi Lubuskiej. Będzie to otwarcie wystawy Andrzeja Bembenka pt. „Tryb Anonimowy”. Wernisaż z udziałem artysty odbędzie się w środę, 20 marca 2024 r. o godz. 17.00 w gmachu Muzeum, al. Niepodległości 15.

Wystawa prezentować będzie dzieła malarskie, w których Andrzej Bembenek eksploruje temat pejzażu postindustrialnego. Szczególną uwagę skupia na słupach trakcyjnych oraz opuszczonych przestrzeniach, nadając im nową tożsamość. Artysta w swojej twórczości odwołuje się m.in. do idei systemu korporacyjnego, gdzie jednostki, które przestają być produktywne, zostają zastąpione przez nowe. Podobnie jak ze starymi słupami trakcyjnymi, Bembenek próbuje odnaleźć duszę tych pozostawionych elementów, nadając im nowy sens.

Tytuł wystawy „Tryb Anonimowy”, stanowi prowokacyjne odwołanie do życia w anonimowy sposób, który funkcjonuje szczególnie w systemach internetowych. Podobnie jak ze starymi słupami trakcyjnymi, Bembenek próbuje dostrzec w nich wewnętrzną konstrukcje, niejako duszę, która jest anonimowa.

Wernisaż będzie nie tylko doskonałą okazją do zanurzenia się w świat sztuki Andrzeja Bembenka, ale także do spotkania samego artysty oraz dyskusji na temat jego inspiracji i twórczości.

Czas trwania wystawy: 20 III – 21 IV 2024

Po wernisażu zapraszamy na koncert fortepianowy w sali im. dr. J. Muszyńskiego. Wystąpią Katarzyna Sobich i Łukasz Byrdy.  W programie utwory F. Chopina, I. Paderewskiego, J. Brahmsa i B. Bartóka. Początek: godz. 18.00.

W załączniku zamieszczam materiały promocyjne oraz zaproszenie.

Andrzej Bembenek – absolwent Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Zielonogórskiego (obecnie Instytut Sztuk Wizualnych UZ), uzyskał dyplom w 2005 w pracowni prof. Leszka Knaflewskiego, a w 2014 uzyskał tytuł doktora sztuki na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Mieszka i pracuje w Zielonej Górze. Inspiracją dla niego jest krajobraz ziemi lubuskiej. W swych pracach ukazuje niezwykłość zielonych pejzaży naszego regionu, jest to dominujący motyw, który eksploruje w swojej twórczości. Jest wiceprezesem oddziału zielonogórskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. W 2019 r. był członkiem Komisji przyznającej Nagrody Kulturalne Marszałka Województwa Lubuskiego oraz Nagrody za wspieranie i promowanie życia kulturalnego regionu Złoty Dukat Lubuski. Poza pracą twórczą, Artysta, jako dydaktyk, przygotowuje młodzież do uzyskania stypendiów, m.in. jego wychowanek został stypendystą w programie realizowanym przez Samorząd Województwa Lubuskiego Lubuscy Zawodowcy. W 2024 r. Artysta będzie obchodził 25-lecie pracy artystycznej.

Julia Molibog

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...