Zapraszamy na otwarcie wystawy pt. „Talleyrandowie – powrót”, które odbędzie się 11 października (środa) tradycyjnie o godzinie 17:00 w gmachu Muzeum Ziemi Lubuskiej.
Dziedzictwo materialne rodu Bironów i Talleyrandów, łączące historię Łotwy, Polski, Niemiec i Francji, rozproszone po muzeach, prywatnych kolekcjach i archiwach Europy i Ameryki stanowi wybitną wartość historyczną przez fakt mecenatu, jaki w XVIII i XIX wieku roztaczali nad ludźmi kultury, sztuki i nauki przedstawiciele tych rodów. Najwybitniejszą ich reprezentantką była Dorota księżna de Talleyrand-Périgord, księżna Dino i księżna żagańska.
Wystawa w Muzeum Ziemi Lubuskiej pod nieco przewrotnym tytułem Talleyrandowie – powrót jest próbą pokazania zaledwie ułamka dziedzictwa, które pozostało po niej w granicach państwa polskiego. Wokół postaci księżnej Dino, jej rodziców i potomków snujemy na wystawie opowieść o rodzinie, która w Żaganiu, Zatoniu i Otyniu pozostawiła swoje piętno jako wyjątkowi właściciele i dobrzy gospodarze. Nie równając się ze zbiorami w Rundāle i Valençay chcemy przez tę ekspozycję zachęcić odwiedzających do refleksji nad pięknymi kartami historii naszego regionu.
Historia księstwa żagańskiego to ważna część lubuskich dziejów. Nowy szczególny etap jego przeszłości na wystawie Talleyrandowie – powrót inaugurują portrety kurlandzkich książąt Doroty i Piotra Bironów. Księżna żagańska Dorota Talleyrand-Périgord z racji urodzenia i zmysłu dyplomatycznego cieszyła się szczególnymi względami wielu koronowanych głów. Była kobietą wielkiego serca i filantropką, a jej zamiłowanie do kultury i sztuki owocowało przyjaźniami z pisarzami, malarzami i kompozytorami. Symbolicznym wyrazem objęcia przez nią władztwa nad księstwem żagańskim jest efektowny kufel wykonany na jej zamówienie w berlińskiej pracowni złotniczej Johanna Georga Hossauera. Zdobiące go monety i medale ukazują zarówno kolejnych władców Żagania, jak i dzieje rodziny.
Z kolei księżnę Dorotę jako osobę z ówczesnej elity, bystrego obserwatora zmian zachodzących w Europie oraz znawczynię i miłośniczkę sztuki, przybliża bogato ilustrowany dziennik, który jest zapisem jej podróży do Włoch. Jego oryginał prezentujemy na wystawie. Dziennik po pracach translacyjnych i opatrzeniu komentarzami zostanie udostępniony jako wydawnictwo reprintowe. Na wystawie zarówno dzieje księżnej Dino, jak i epokę, w której żyła ukazują dzieła rzeźbiarskie, obrazy, dokumenty archiwalne, wyroby złotnicze, elementy meblarstwa, makieta otyńskiego klasztoru, czy filiżanka z widokiem pałacu w Zatoniu.
Ekspozycja Talleyrandowie – powrót to wspólna realizacja Fundacji Ogrody Kultury im. księżnej Dino i Muzeum Ziemi Lubuskiej, będąca szczególną formą upamiętnienia księżnej żagańskiej, jej rodziny oraz powstałego 745 lat temu księstwa żagańskiego.
Tekst – kuratorzy: Jarosław Skorulski, dr Longin Dzieżyc
Czas trwania wystawy: 11.10 – 7.01.2024 roku
Na wystawie zostaną zaprezentowane eksponaty udostępnione przez: Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe we Wrocławiu i Biblioteka Jagiellońska w Krakowie, Żagański Pałac Kultury, Muzeum Miejskie w Nowej Soli, Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, Archiwum Państwowe w Zielonej Górze, parafię Podwyższenia Krzyża Świętego w Otyniu, parafię MNMP w Żaganiu, Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Otyńskiej, Stowarzyszenie Nasze Zatonie, oraz prywatnych właścicieli.
Jedocześnie przypominam, że tego samego dnia o godzinie 16:00 odbędzie się spotkanie w ramach cyklu Studium Wiedzy o Sztuce i Historii, które poprowadzą dr Arkadiusz Cincio, kierownik Działu Winiarskiego w MZL oraz Tomasz Kowalki, wieloletni pracownik merytoryczny Instytucji oraz przewodnik. Tematem wykładu będą etykiety win: ich wartość informacyjny, kulturowa i artystyczna. Zapraszamy wszystkich miłośników świata wina i designu.
tekst: Julia Molibog