czwartek, 15 maja, 2025

Pamięć i postpamięć Krochmalnej

Zapraszamy na spotkanie z Martą Ciesielską z Korczakianum, pracowni Muzeum Warszawy, poświęcone dzieciństwu Izaaka Celnikiera w Domu Sierot Janusza Korczaka i Stefanii Wilczyńskiej!

W Domu Wychowawczym prowadzonym przez Janusza Korczaka i Stefanię Wilczyńską, przy ulicy Krochmalnej 92, spędził Izaak Celnikier kilka lat, dla niego znaczących, ale i niełatwych. Choć zyskał tam opiekę i wsparcie (w chorobie), zdobył przyjaźń, która przetrwała do końca życia, rozpoznał i „ujawnił” swój artystyczny talent – jednocześnie dystansował się od wspólnotowego życia i buntował, szukając własnej drogi. A jednak „Pan Doktor” (a nawet „Pani Stefa”) wspominany już z dojrzałego dystansu, poznawany niejako na nowo, nadal niebezkrytycznie, okazał się ważny i bliski…

Spotkanie odbędzie się w niedzielę 26 maja 2024 r. o godzinie 11:00 w przestrzeni wystawy czasowej „Niewielkie resztki z Solnej”. Izaak Celnikier wobec doświadczenia Zagłady. Wstęp wolny.

Po spotkaniu zapraszamy do zwiedzania wystawy.

Marta Ciesielska – koordynatorka działalności Korczakianum, pracowni Muzeum Warszawy; kustoszka; od lat zaangażowana w prace i projekty związane z biografią i spuścizną życiową Henryka Goldszmita / Janusza Korczaka oraz ich recepcją w Polsce i zagranicą – jako autorka, edytorka, konsultantka, popularyzatorka.

_____

Wydarzenie towarzyszy wystawie „Niewielkie resztki z Solnej”. Izaak Celnikier wobec doświadczenia Zagłady, którą można obejrzeć w Żydowskim Instytucie Historycznym do 16 czerwca 2024 roku.

„Niewielkie resztki z Solnej” to wystawa poświęcona powojennej, młodzieńczej twórczości Izaaka Celnikiera, wielkiego artysty żydowskiego ocalałego z Zagłady. Po raz pierwszy będzie można zobaczyć prace, które powstały zaraz po wojnie – rysunkowe ilustracje do opowiadań Awroma Rejzena i wierszy Dawida Sfarda. Wśród pokazanych na wystawie prac widać inspiracje i nawiązania do dzieł mistrzów Celnikiera: Leonarda da Vinci, Rembrandra, van Gogha, a przede wszystkim Pabla Picassa i Francisca Goi.

Wystawa jest próbą odczytania biografii Celnikiera w ilustracjach do jidyszowych opowiadań i wierszy. Ukazujemy, w jaki sposób te tworzone przed wyjazdem z Polski rysunki można odczytywać jako szkice do wielkoformatowych obrazów tworzonych już we Francji, a odwołujących się do jednego pierwowzoru – obrazów z getta utrwalonych w pamięci artysty.

_____

Więcej informacji o wystawie

Program wydarzeń towarzyszących

Godziny otwarcia

Bilety online na wystawę

W poniedziałki wstęp na wystawę „Niewielkie resztki z Solnej”. Izaak Celnikier wobec doświadczenia Zagłady jest darmowy.

Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Wernisaż wystawy pt. „ Geometria Gaudi...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na wernisaż wystawy pt. „ ...

„Kwiatki Polskie” prosto ze Starachowi...

Ekipa programu „Kwiatki Polskie”, którego emisję można oglądać w Telewizji Pols...

Warsztaty archeologiczne „Żelazne Korz...

Przed nami kolejna edycja „Żelaznych Korzeni” – warsztatów archeologicznych org...

Udostępnienie zbiorów w internecie?

Jeśli posiadają Państwo system do ewidencji zbiorów i chcieliby udostępnić eksp...

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...