poniedziałek, 18 listopada, 2024

Pamięci oficera i dyplomaty

10 stycznia na placu przy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odsłonięto tablicę upamiętniającą ppłk. Mariana Chodackiego, ostatniego Komisarza Generalnego RP w Wolnym Mieście Gdańsku w latach 1936-1939. Organizatorami uroczystości było Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Służba Wywiadu Wojskowego.

– Odsłaniamy płytę poświęconą Marianowi Chodackiemu, polskiemu oficerowi, dyplomacie, człowiekowi związanemu z Gdańskiem swoją służbą dla Państwa i to służbą wypełnioną w najtrudniejszych latach 1936-1939 – mówił rozpoczynając wydarzenie dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr hab. Grzegorz Berendt. – W tym okresie, chociaż oficjalnie i formalnie relacje między władzami gdańskimi a władzami Rzeczpospolitej były poprawne, to w praktyce naziści rządzący na terenie Wolnego Miasta Gdańska pozwalali swoim podwładnym prowadzić tutaj terrorystyczne akcje wymierzone w kolejne grupy (…). Marian Chodacki był tym oficerem, który na swoim posterunku był do końca mimo wiedzy o ataku (…), dlatego dziś, na terenie instytucji państwowej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, oddajemy mu hołd. Cześć jego pamięci!

Następnie do zebranych zwrócił się szef Służby Wywiadu Wojskowego – gen. Marek Łapiński, który podkreślił, że odwaga i bohaterskie czyny ppłk. Mariana Chodackiego na pewien czas zniknęły z ludzkiej pamięci.

– Podpułkownik ocalił dla współczesnych unikalny zasób dokumentów pomagający lepiej poznać historię polskiego wywiadu – dodał. – Sam usunął się w cień, świadomie wybierając zapomnienie dla dobra służby ojczyźnie.

Po przemówieniach obelisk z tablicą upamiętniającą ppłk. Mariana Chodackiego został poświęcony przez proboszcza parafii św. Brygidy – ks. kanonika Ludwika Kowalskiego.

Ostatnim punktem uroczystości był wykład prof. Dominika Smyrgały z Akademii Sztuki Wojennej dedykowany osobie Mariana Chodackiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...