poniedziałek, 9 grudnia, 2024

Styczniowy eksponat miesiąca w Muzeum Pamięci Sybiru

W nowym roku Muzeum Pamięci Sybiru kontynuuje cykl prezentacji obiektów przechowywanych w swoich magazynach. We wtorek, 10 stycznia, pokazany został kolejny, tym razem odnoszący się do przedwojennych sowieckich deportacji do Kazachstanu.

Każdy z eksponatów miesiąca jest okazją do przedstawienia losów rodziny, do której przedmiot ten należał. W ten sposób Muzeum Pamięci Sybiru honoruje swoich darczyńców, którzy przekazują placówce rodzinne pamiątki, a zarazem przybliża historię deportacji polskich obywateli w głąb Związku Sowieckiego.

W styczniu 2023 roku Muzeum prezentuje wełnianą chustę, z którą wiąże się poruszająca historia rodzin Milińskich i Świeżych. Należeli oni do polskich rodzin zamieszkałych na terenach, które na mocy traktatu ryskiego kończącego wojnę polsko-bolszewicką przypadły Sowietom. W latach 30. polska ludność z tych obszarów podlegała licznym represjom – między innymi deportacjom w głąb Związku Sowieckiego.

W czerwcu 1936 roku Sowieci wywieźli na wschód zamieszkałą w Maćkowcach na terenie Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Sowieckiej rodzinę Milińskich: małżeństwo Piotra i Karolinę oraz ich dzieci Stanisława i Marię. Osiedlono ich w siole Noworossijskoje w rejonie biejnietkorskim w obwodzie północnokazachstańskim. Tam do roku 1943 pracowali w miejscowym sowchozie. W międzyczasie, w 1939 roku, w wieku 20 lat Maria wyszła za mąż za Józefa Świeżego, a rok później na świat przyszła ich córka – Walentyna.

Chusta, którą można zobaczyć w muzealnej gablocie, jest pamiątką chrztu Walentyny Świeży.

– W Związku Sowieckim nie było możliwe odprawienie ceremonii z kapłanem – tłumaczy dr Piotr Popławski z Muzeum Pamięci Sybiru. – Mimo to Polacy za wszelką cenę usiłowali zachować tradycję. Odbył się więc chrzest z wody. Matką chrzestną była miejscowa Kazaszka, która w ramach prezentu podarowała małej Walentynie i jej matce, Marii, wełnianą chustę.

Rodzinną pamiątkę przekazała do Muzeum Pamięci Sybiru Marcelina Jakimowicz, mieszkająca w Rzeszowie wnuczka Walentyny, czyli prawnuczka Marii. Niestety, z powodu nagłej choroby nie była w stanie przybyć do Białegostoku na prezentację eksponatu.

Styczniowy eksponat będzie można oglądać do końca miesiąca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Muzeo – Najczęściej wybierany, najnowo...

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, zarządzanie zbiorami muzealnymi staje...

Wystawa czasowa „Kolekcjonerka. Teresa...

Wystawa przybliża problematykę kolekcjonerstwa prywatnego i antropologii rzeczy...