sobota, 18 stycznia, 2025

Pamiętajmy o bohaterach spod Arnhem – 80. rocznica udziału 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej w Operacji Market Garden

26 września wraz z 6. Brygadą Powietrznodesantową im. gen. St. Sosabowskiego oraz Uniwersytetem Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprasza na Międzynarodową Konferencję Naukową w 80. rocznicę udziału 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej w Operacji Market Garden.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli:
Wicepremier, Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz,
Wojewoda Małopolski Krzysztof Jan Klęczar,
Marszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka

Harmonogram:

  • 10.00 – wernisaż wystawy 1. Samodzielna Brygada Spadochronowa w operacji Market Garden 1944
  • 11.15 – 14.00 – Międzynarodowa Konferencja Naukowa w 80. rocznicę udziału 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej w Operacji Market Garden

W operacji Market Garden kluczową rolę odegrały wojska powietrznodesantowe, w tym dwie dywizje amerykańskie (101. i 82.), brytyjska 1. Dywizja oraz polska 1. Samodzielna Brygada Spadochronowa. Brygada została stworzona przez generała Stanisława Sosabowskiego, wybitnego oficera przedwojennego Wojska Polskiego i obrońcę Warszawy w 1939 roku. Dzięki jego determinacji powstała jedna z najlepszych jednostek Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, uważana za elitarną i nowatorską.

Zdjęcie generała Sosabowskiego tuż przed odlotem do Holandii w ramach operacji „Market-Garden”, Muzeum Wojska Polskiego

Polscy spadochroniarze byli szkoleni z myślą o misji do okupowanej Polski, która jednak nigdy się nie odbyła. Zamiast tego, Brygada wzięła udział w walkach w rejonie Driel-Arnhem, będących częścią operacji Market Garden. Pierwszy desant spadochronowy polskich żołnierzy miał miejsce 21 września na południowym brzegu Renu. Próbując wesprzeć okrążoną brytyjską 1. Dywizję Powietrznodesantową generała Urquharta, która miała zdobyć most w Arnhem, polscy spadochroniarze napotkali silny opór Niemców. Błędy w planowaniu oraz mocna obrona niemiecka spowodowały, że operacja zakończyła się niepowodzeniem aliantów.

Moderatorem Międzynarodowej Konferencji Naukowej w 80. rocznicę udziału 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej w Operacji Market Garden będzie dr hab. Przemysław Wywiał, prof. Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej, a jako uczestnicy i prelegenci udział wezmą:

  • prof. Hal Sosabowski, Uniwersytet w Brighton – 1st Independent Parachute Brigage in Operation Market Garden
  • Ronnie Weijers, Dyrektor The Airborne Museum at Hartenstein, Holandia
  • gen. bryg. Michał Strzelecki, Dowódca 6 BPD
  • ppłk Maciej Goc, Szef Sztabu 6 BPD
  • prof. dr hab. Hubert Królikowski (Uniwersytet Jagielloński) – Geneza polskich operacji specjalnych
  • dr hab. Krzysztof Mroczkowski, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego (Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie) oraz Andrzej Chytkowski (Krakowski Klub Seniorów Lotnictwa) – Tadeusz Kramarz. Przyczynek do biografii
  • dr Agnieszka Polończyk-Sudoł (Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie) – Zastosowanie nowoczesnych narzędzi geoinformatycznych do analizy i oceny wyznaczania zrzutowisk cichociemnych na przykładzie zrzutowiska „Bat-Solnica”

*program konferencji nie jest ostateczny.

Amerykańscy spadochroniarze lądują w pobliżu Groesbeek podczas operacji Market Garden, National Liberation Museum 1944-1945
Lądowanie brytyjskich spadochroniarzy w okolicach Arnhem we wrześniu 1944 roku

Wydarzeniem towarzyszącym konferencji będzie wernisaż wystawy czasowej 1. Samodzielna Brygada Spadochronowa w operacji Market Garden 1944, która zostanie zaprezentowana w Hangarze Głównym w ramach ekspozycji stałej Skrzydła i Ludzie XX wieku. Na wystawie będzie można podziwiać memorabilia pochodzące ze zbiorów Sali Tradycji – Muzeum 6. Brygady Powietrznodesantowej oraz Sali Tradycji 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego.

Wśród najciekawszych eksponatów znajdzie się m.in. nieprezentowany wcześniej oryginalny sekretarzyk gen. St. Sosabowskiego przekazany 6. Brygady Powietrznodesantowej przez prawnuka generała, profesora Hala Sosabowskiego w 2023 r. Będzie można zobaczyć także odznaczenia przyznane Generałowi i Brygadzie, replikę sławnego sztandaru Surge Polonia, elementy wyposażenia spadochroniarzy z czasów II Wojny Światowej oraz liczne dokumenty i fotografie z epoki.

Celem wydarzenia jest przybliżyć szerszej publiczności historię 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej i operacji Market Garden oraz przywrócić pamięć o bohaterskich żołnierzach spod Arnhem.

Serdecznie zapraszamy do udziału.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowiehttp://www.muzeumlotnictwa.pl
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie – instytucja kultury Województwa Małopolskiego - jest nie tylko skarbcem historii, ale także miejscem, gdzie przeszłość spotyka się z przyszłością, inspirując kolejne pokolenia do odkrywania i czerpania z bogatej tradycji lotniczej Małopolski, Polski, Europy i świata. Zapraszamy wspólnie z nami do odbycia pasjonującej podróży przez dzieje awiacji i odkrywania nie tylko niezwykłych eksponatów, ale i poznania szerszego kontekstu kulturowego. Przez ponad 60 lat otworzyliśmy nasze drzwi dla milionów odwiedzających, wspierając głęboką więź między ludźmi a inspirującym światem lotnictwa. Nasze Muzeum to coś więcej niż tylko kolekcja artefaktów, to świadectwo siły inspiracji. Tutaj historie się rozwijają, skrzydła się rozpościerają, a marzenia nabierają rozpędu. Nasze wystawy czasowe są adresowane do wszystkich - niezależnie od tego, czy jest się doświadczonym entuzjastą lotnictwa, czy odwiedzającym nas po raz pierwszy, bogata historia, cuda techniki i interaktywne eksponaty tworzą wciągające doświadczenie, które wykracza poza pokolenia.

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...