środa, 22 stycznia, 2025

Paśnica-Szpęgawsk-Mniszek… Pamięć o polskich ofiarach zbrodni na Pomorzu w 1939 roku

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się konferencja popularnonaukowa pt. „Paśnica-Szpęgawsk-Mniszek… Pamięć o polskich ofiarach zbrodni na Pomorzu w 1939 roku”. Podczas sesji poświęconej Zbrodni Pomorskiej głos zabrali wybitni badacze tematu.

Konferencję otworzył zastępca dyrektora ds. naukowych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Marek Szymaniak, który w swoim wystąpieniu podziękował wszystkim pochylającym się nad niemiecką zbrodnią ludobójczą, jaka miała miejsce w pierwszych miesiącach od wybuchu II wojny światowej: […] To była niemiecka zbrodnia ludobójstwa. Zbrodnia, która dotknęła polską ludność cywilną, przede wszystkim inteligencję, ale również rolników, robotników. […] Dziękuję wszystkim osobom, które zajmują się upamiętnieniem zbrodni w swoich środowiskach lokalnych, ale też zwracają uwagę na potrzebę inicjowania takich działań, które zakończyły się w tym roku sukcesem tj. uchwaleniem przez Polski Parlament dnia, w którym pamięć o ofiarach tej straszliwej zbrodni na Pomorzu w 1939 roku, kierowana będzie ku jej ofiarom. Mam tutaj na myśli uchwałę ze stycznia tego roku […]

Następnie uczestników konferencji powitał także dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku – Karol Piskorski.

W kolejnej części spotkanie referaty wygłosili: prof. Bogdan Chrzanowski reprezentujący Uniwersytet Gdański oraz Muzeum Stutthof, dr Mateusz Maleszka z Delegatury IPN w Bydgoszczy, dr Mateusz Kubicki z Oddziału IPN w Gdańsku oraz Tomasz Ceran z Delegatury IPN w Bydgoszczy. Jako ostatni głos zabrał Wojciech Łukaszun kierownik Działu zbiorów MIIWŚ, który opowiedział o eksponatach wchodzących w skład kolekcji MIIWŚ.

Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939 r.

tekst: dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...