Dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego do zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu wrócił zaginiony w czasie II wojny światowej obraz z 1900 roku „Wiejska dziewczyna w żółtej chuście” Leona Wyczółkowskiego.
Obraz został zakupiony od jego twórcy – Leona Wyczółkowskiego przez hrabiego Leona Pinińskiego, członka Komitetów Wawelskich, a następnie trafił do kolekcji wawelskiej. Dzieło zaginęło w latach 1939–1945 i figurowało na wawelskiej liście strat wojennych. Pracownicy MKiDN zidentyfikowali je w ofercie jednego z warszawskich domów aukcyjnych w grudniu 2020 roku. Na prośbę resortu kultury dom aukcyjny wycofał pastel z aukcji, a dotychczasowy posiadacz podjął decyzję o dobrowolnym zwrocie obrazu na rzecz Skarbu Państwa.
W Zbiorach Prac na Papierze Zamku Królewskiego na Wawelu znajduje się obecnie 26 obiektów podarowanych przez Leona Pinińskiego. Są to dzieła m.in. Juliusza Kossaka, Artura Grottgera, Witolda Pruszkowskiego i Piotra Michałowskiego, a także rękopis iluminowany. Po odnalezieniu „Góralki / Wiejskiej dziewczyny w żółtej chuście” na liście strat wojennych z Fundacji Wawelskiej im. Leona hr. Pinińskiego pozostało 12 prac, w tym dzieła Juliusza Kossaka, Juliana Fałata, Zygmunta Rozwadowskiego, Piotra Michałowskiego, Stanisława Tondosa oraz ryciny.