Jakie mało znane atrakcje kryją się w uliczkach i podwórkach Warszawy? Co warto pokazać gościom z Polski i zagranicy? Stołeczne Biuro Turystyki ogłosiło kolejną edycję konkursu dla wszystkich miłośników miejskich wycieczek. Propozycje można przesyłać w zgłoszeniu konkursowym do 7 sierpnia.
Warszawski Ratusz bada corocznie, które atrakcje stolicy są najczęściej odwiedzane przez turystów. Regularnie najwyższe noty zbierają najbardziej rozpoznawalne obiekty jak Pałac Kultury i Nauki, PGE Narodowy czy Stare Miasto. Jednak coraz chętniej poszukujemy ciekawych miejsc poza głównym turystycznym szlakiem, w znalezieniu ich pomaga właśnie konkurs Perełki Warszawy.
W zeszłym roku organizatorzy odnotowali ponad 60 różnorodnych zgłoszeń. Były wśród nich trasy tematyczne koncentrujące się na biografii znanych osób, szlaki historyczne, przyrodnicze i poświęcone mniej znanym wśród turystów obszarom miasta, jak przemysłowa Wola czy postindustrialny Kamionek. Znalazła się nawet trasa prowadząca po miejscach nawiedzonych przez duchy.
– Warszawa stale się rozwija. Zielenieją nowe skwery i parki. Rewitalizowane są podwórka i stare fabryki. Wiele jest oddolnych inicjatyw, realizowanych w ramach budżetu partycypacyjnego – mówi Paweł Moras, dyrektor Stołecznego Biura Turystyki. – Zachęcamy mieszkańców do polecania swoich ukochanych miejsc w naszym konkursie. W tym roku zapraszamy do udziału także obcokrajowców – strona konkursowa jest dostępna w wersji angielskiej.
W tym roku (podobnie jak w poprzednim) autorski szlak powinien zawierać od trzech do pięciu miejsc atrakcyjnych pod względem przyrodniczym, kulturalnym, historycznym bądź estetycznym. Do zgłoszenia należy załączyć zdjęcia i opis trasy. Jury wybierze spośród wszystkich uczestników dziesięciu finalistów, których prace znajdą się w publicznej ankiecie na grupie Perełki Warszawy na Facebooku. Szlak z największą liczbą głosów wygrywa.
Partnerem konkursu jest Warszawska Organizacja Turystyczna, która zrzesza firmy i instytucje działające w branży turystycznej w Warszawie. To dzięki nim udało się zorganizować atrakcyjne nagrody, jak m.in. noclegi w hotelach Mamaison Hotel Le Regina oraz Polonia Palace Hotel, rejsy statkiem Po Wiśle, kolacja dla 2 osób w kompletnej ciemności w restauracji „Different” oraz bilety na koncerty chopinowskie w Sali Koncertowej „Fryderyk” na Podwalu. Na wszystkich 10 finalistów czekają też zestawy warszawskich upominków.
Szczegóły na temat konkursu oraz formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie internetowej.