Generalny Konserwator Zabytków prof. Magdalena Gawin stwierdziła nieważność decyzji konserwatorskiej pozwalającej na rozbudowę, nadbudowę i przebudowę piekarni Reicherta przy ul. Grochowskiej 224 w Warszawie. Oznacza to, że rozbiórka jednego z przedwojennych symboli Warszawy zostaje wstrzymana.
Jak informuje MKDNiS, unieważniona decyzja była niezgodna z zakresem ochrony konserwatorskiej wynikającej z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Prof. Magdalena Gawin zwróciła się też do wojewody mazowieckiego o zbadanie legalności wydanego przez Prezydenta Warszawy pozwolenia na budowę inwestycji.
Jest to niestety smutny przykład, jak traktowana bywa przestrzeń miejska nie tylko w stolicy, ale całej Polsce. Tendencja do bezwzględnego zastępowania „starego” nowym, wszechobecna „betonoza” i brak dbałości o estetykę przestrzeni miejskiej z uwzględnieniem kontekstów historycznych to niebezpieczne zjawisko, które zagraża naszemu dziedzictwu
podkreśla wiceminister M. Gawin.
Elewacje frontowe budynku piekarni Teodora Reicherta znajdujące się od strony ul. Grochowskiej i ul. Wiatracznej zostały wpisane do rejestru zabytków 6 lutego 2017 r. Niezależnie od tego w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego rejonu Ronda Wiatraczna ustalono ochronę wpisanego do ewidencji zabytków zespołu dawnej piekarni. Ustalenie ochrony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jest jedną z form ochrony, która jest odrębna od ochrony w formie wpisu do rejestru zabytków. M. Gawin zauważa, w tym konkretnym przypadku mamy więc do czynienia ze zbiegiem dwóch form ochrony przewidzianych w art. 7 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
Jak podkreśla MKDNiS, wątpliwości budzi także legalność pozwolenia na budowę tej inwestycji, którego udzielił Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, a które powinno być zgodne z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W związku z tym M. Gawin skierowała pismo do Wojewody Mazowieckiego o zbadanie legalności tej decyzji.