W poniedziałek, 20 września, w Berlinie odbył się ostateczny montaż pierwszego konia ze zrekonstruowanej Kwadrygi z Bramy Brandenburskiej.
Gipsowy model z 1957 r. jest odnawiany w warsztacie w Miejscu Pamięci Muru Berlińskiego we współpracy Rady Doradczej ds. Sztuki niemieckiego Bundestagu, Państwowego Urzędu Zabytków w Berlinie i odlewni Muzeów Państwowych w Berlinie. Celem tego zadania jest odtworzenie modeli poszczególnych części. Na ich podstawie można będzie w przyszłości przeprowadzić na przykład naprawy Kwadrygi na Bramie Brandenburskiej.
Od końca października 2020 r. wszystkie gipsowe odlewy będące częściami Kwadrygi zostały szczegółowo udokumentowane, odrestaurowane i zebrane w pracowni wystawienniczej w Miejscu Pamięci Muru Berlińskiego. W ten sposób opinia publiczna może uczestniczyć w procesie odbudowy. Odrestaurowane przez gipsownię modele są bliższe oryginalnemu dziełu Schadowa z 1793 roku, niż aktualna wersja Kwadrygi na Bramie Brandenburskiej, która jest repliką, a od momentu powstania w 1958 roku podlegała kolejnym zmianom. W salach poświęconych historii Kwadrygi zostanie również zaprezentowana wystawa z zapisami historycznymi.
Po zakończeniu renowacji odlewy gipsowe będą dostępne do przyszłych prac nad Kwadrygą. Dodatkowo ma zostać wykonany skan 3D, który będzie również stanowił cyfrową kopię zapasową. Po zakończeniu projektu, który potrwa dwa lata, Kwadryga (w oryginalnych rozmiarach) zostanie wystawiona w Miejscu Pamięci Muru Berlińskiego.