czwartek, 9 grudnia, 2021

XVI-wieczny obraz odzyskany przez policję

Policjanci z komendy w Proszowicach odnaleźli zaginiony XVI-wieczny obraz „Matka Boska z Dzieciątkiem”. Zabytek znajdował się w jednym z warszawskich domów aukcyjnych.

Na początku czerwca br. pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie stwierdzili, że z kościoła parafii rzymskokatolickiej w Żębocinie (powiat proszowicki) zniknął obraz „Matka Boska z Dzieciątkiem” figurujący w rejestrze zabytków. Dzieło pochodzi z ok. 1520-1530 r. i może być dziś warte nawet kilkaset tysięcy złotych. 

O zniknięciu zabytku WUOZ powiadomił Komendę Powiatową Policji w Proszowicach. Wszczęto dochodzenie. Policjanci zaczęli m.in. sprawdzać punkty handlujące działami sztuki. W toku dochodzenia ustalono, że obraz jest wystawiony w jednym z warszawskich domów aukcyjnych. 20 września policjanci z komendy w Proszowicach wraz z funkcjonariuszami pionu kryminalnego Komendy Stołecznej Policji dokonali jego zabezpieczenia oraz przeprowadzili oględziny. Zabytek został przekazany do depozytu Muzeum Archidiecezjalnego w Kielcach.

Trwa dochodzenie w tej sprawie prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Kraków – Nowa Huta. Z uwagi na dobro postępowania i trwające nadal ustalenia dotyczące okoliczności utraty dzieła sztuki policjanci nie ujawniają więcej szczegółów na temat tej sprawy.

ŹródłoPolicja.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora