poniedziałek, 23 grudnia, 2024

Piłka, którą kopnął Grzegorz Lato i 70-letnie korki

W Galerii Północnej w Warszawie można obejrzeć ponad 100 piłkarskich pamiątek!

Do 27 stycznia w Galerii Północnej można oglądać ponad 100 unikalnych eksponatów związanych z historią polskiej i światowej piłki nożnej, w tym z największymi globalnymi rozgrywkami. Wszystko za sprawą wystawy „Magia Futbolu”, która w Warszawie pokazywana jest po raz pierwszy.

Najstarsze zgromadzone na niej pamiątki liczą sobie ponad 70 lat. Nie brakuje tu także przedmiotów z lat sześćdziesiątych, związanych z sukcesami polskiej kadry w latach siedemdziesiątych, a także nowszych – z Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy w latach dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych.

Wśród eksponatów znaleźć można chociażby gigantyczne rękawice bramkarskie Petera Schmeichela, koszulki najlepszych zawodników np. Zinédine Zidane, pożądane przez kolekcjonerów proporczyki m.in. z EURO w 1988 r. i 1996 r., a także „korki”, czyli buty piłkarskie z różnych epok, w tym jedne z pierwszych, które zostały stworzone przez Niemców na Mistrzostwa Świata w 1954 roku.

Na wystawie prezentowana jest także największa na świecie kolekcja maskotek z Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy. Tylko w Północnej można teraz zobaczyć oryginalnego lwa Willi’ego z 1966 roku,  Pique z 1986 r., Ciao z 1990 roku czy lwa Goliatha z 1996 roku. Podziwiać również można pięć olbrzymich maskotek w tym m.in. Fuleco z Mundialu w Brazylii w 2014 r.

Ciekawostką ekspozycji są też piłki z różnych epok, co pozwala odwiedzającym prześledzić ich rozwój – od szytych ręcznie, aż po te najnowsze. Niepowtarzalna wystawa gromadzi także piłki z największych światowych imprez. Z bliska można zobaczyć chociażby tę, którą grano na Mistrzostwach Świata Kobiet w USA.

Cała ekspozycja podzielona została natomiast na cztery osobne historie: Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy, ważne wydarzenia w dziejach globalnego futbolu oraz – co szczególnie ucieszy polskich kibiców – dzieje rodzimego futbolu.

W tej ostatniej części twórcy wystawy przypominają też największe sukcesy reprezentacji, które do dziś rozpalają wyobraźnię kibiców. Wśród budzących sentyment pamiątek jest m.in. piłka z Mistrzostw Świata w 1974 r., kiedy to Grzegorz Lato został królem strzelców.

Fani futbolu zobaczą tu także piłkę z podpisami zawodników Górnika Zabrze z meczu z Manchester City z 1971 roku, który obrósł legendą i przyciągnął na Stadion Śląski ponad 90 tys. widzów, a także miniaturę autobusu, którym reprezentacja kraju podróżowała podczas Mistrzostw Świata w 1974 roku.

– Wystawę powinien zobaczyć każdy, kogo pasjonuje piłka nożna. Na powierzchni niemal 150 m kw. Zgromadzono bowiem cały ogrom wyjątkowych i oryginalnych pamiątek, które pokazują nie tylko historię tej dyscypliny, ale też emocje, jakie towarzyszyły największym globalnym rozgrywkom na przestrzeni niemal 70-ciu lat! – mówi Barbara Andrzejewska, marketing manager Galerii Północnej w Warszawie.

– Coś dla siebie znajdą tu zarówno osoby, które śledzą Mistrzostwa Świata i Europy, ale także wielbiciele krajowego futbolu, a zwłaszcza legendarnych składów z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Całość dopełniają też atrakcje dla dzieci, jakimi bez wątpienia są maskotki z różnych rozgrywek – dodaje.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Można oglądać ją samodzielnie lub z przewodnikiem. Oprowadzanie z przewodnikiem odbywa się 13, 20 i 27 stycznia w godz. od 12.00 do 18.00 (z przerwami). Aby wziąć udział w zwiedzaniu nie trzeba się wcześniej zapisywać. Ekspozycja znajduje się na parterze w okolicach sklepu Reserved.

Źródło: Galeria Północna/Guarana PR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...