Wernisaż odbędzie się 14 stycznia 2024 roku w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
Na cykl składa się 31 prac, w których artystka nawiązuje do obiektów związanych z kultem synagogalnym i przenosi je na tradycyjną żydowską technikę papierowej wycinanki, pieczołowicie odtwarzając Symbolikę i ornamentykę sztuki żydowskiej z Europy Środkowo -Wschodniej: stylizowaną roślinną dekorację, symboliczne przedstawienia zwierząt, repertuar tradycyjnych świętych symboli judaizmu (menora, Tora i Tablice Przykazań, Świątynia) oraz kaligrafowane cytaty z tekstów religijnych i modlitw.
Aby wprowadzić refleksję nad stratą i zniszczeniem, artystka swoją mozolną pracę poddaje destrukcji: rozrywa po wycięciu fragmenty prac, przypala końce kartek. Jako tła dla wycinanek stosuje barwiony papier, w który wprowadza motyw ognia, popiołów i zgliszczy. W przedstawienia włącza cytaty z tekstów religijnych lub klasyki nowoczesnej literatury żydowskiej, w których pojawiają się odniesienia do płomieni i zniszczenia, jak również do nadziei na ocalenie.
Wystawę uzupełni film prezentujący dzieje radomskich Żydów podczas II wojny światowej i relacje świadków tych wydarzeń oraz 4 plansze z całą historią żydowskich mieszkańców Radomia (od początków miasta).
Daniel Adamczyk, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu