Na strychach i w piwnicach wielu domów (szczególnie tych starszych) do dziś znaleźć można interesujące eksponaty. Nie mamy tu na myśli prawdziwych skarbów, choć i takie perełki czasami się zdarzają, ale o zwykłych przedmiotach, których wartość historyczna jest większa niż wartość materialna. Tak było w przypadku skrzynki na amunicję, która kilka dni temu przekazał do zbiorów naszego muzeum pan Igor Awiżeń.
Jest to drewniana skrzynka amunicyjna do działka przeciwlotniczego Fliegerabwehrkanone 38 kalibru 2 cm, mieszcząca 100 sztuk amunicji. Sam eksponat zachował się w dość dobrym stanie. Posiada pozostałości farby feldgrau, napisy określające kaliber oraz naklejona karteczkę informując o dacie przydatności amunicji, jej typie oraz przeznaczeniu. Skrzynka pozbawiona jest niestety metalowego wkładu oraz przekładników, w których spoczywała amunicja.
W naszej kolekcji posiadamy już elementy działka Flak 2 cm, amunicje oraz skrzynkę narzędziową. Działka te wykorzystywane były przez Niemców również do zwalczania lekkich pojazdów pancernych, czy siły żywej. Tego typu broń stosowano również w walkach o Kostrzyn. Jedną z najbardziej znanych fotografii jest Flak ustawiony na nabrzeżu Warty, w okolicy dzisiejszej przystani Delfin. Na fotografii z prawej strony widoczny najprawdopodobniej skład amunicji z tego typu skrzynkami. Skrzynka przekazana nam została w formie darowizny, a świadkami tego aktu były córeczki darczyńcy Ola i Asia. Co ciekawe, skrzynka służyła babci ofiarodawcy jak pojemnik do przechowywania grochu. To częsty przypadek, gdy przedmioty używane w czasie działań wojennych znalazły po wojnie swoje nowe życie. Skrzynka zostanie poddana przez nas wstępnej konserwacji, a następnie znajdziemy dla niej kolejne przeznaczenie. Ofiarodawcy serdecznie dziękujemy!
Muzeum Twierdzy Kostrzyn