czwartek, 24 kwietnia, 2025

Podcasty na lato – śladami Wiślanej Ekspedycji Etnograficznej

Lato w pełni i wakacje, nawet te w mieście, trwają. Plan na letnią wędrówkę ma Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, które w czerwcu zrealizowało Wiślaną Ekspedycję Etnograficzną, a teraz zaprasza do wysłuchania relacji z tej podróży w cyklu podcastów.

Seria podcastów to podsumowanie Wiślanej Ekspedycji Etnograficznej, to powrót do pieszej wędrówki wzdłuż Wisły – z Warszawy do Płocka, którą przebyli pracownicy Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. W trakcie trwania czerwcowej Ekspedycji, kolejne dni były na żywo relacjonowane w mediach społecznościowych muzeum. Można powrócić do zdjęć i krótkich opisów, jednak istotą proponowanego cyklu podcastów jest utrwalenie jej przebiegu, wspomnień z perspektywy jej uczestników, którzy nawiązują do tematów poszczególnych dni i dzielą się swoimi przemyśleniami, niekiedy emocjami, które im towarzyszyły podczas Ekspedycji.

– Rzeki, wędrowanie, przemieszczanie się, to takie kategorie, które nie są obce etnografom i etnografkom. Dlatego nasze oczy skierowaliśmy na Wisłę, która jest symboliczna i ważna. Chcemy zaproponować podsumowanie Wiślanej Ekspedycji Etnograficznej, przed nami kilka podcastów, które będą poświęcone poszczególnym dniom naszej wędrówki – zachęca do wysłuchania dyrektor PME Robert Zydel, który był pomysłodawcą Ekspedycji.

Podcasty opowiadają o zjawiskach i relacjach, nad którymi jej uczestnicy zastanawiali się podczas wędrówki z Warszawy do Płocka. Kilka odcinków poświęconych jest poszczególnym dniom Ekspedycji. W pierwszym odcinku etnografowie z muzeum opowiadają o fenomenie wędrowania, o tym czym sama wędrówka w naszej kulturze jest z perspektywy antropologii. Towarzyszy temu szczegółowa i obrazowa relacja z przebiegu i przygód tego dnia.

Będzie można usłyszeć też o nadwiślańskiej florze i faunie i rozmyślaniach uczestników Ekspedycji o przyrodniczych zmianach jakie dokonują się wzdłuż najdłuższej polskiej rzeki. Etnografowie przyglądali się też napotkanym na trasie ludziom – jeden z odcinków poświęcony będzie szukaniu śladów osadnictwa nadwiślańskiego – różnych grup etnicznych, które przybyły nad Wisłę i tu się osiedliły tworząc swoistą kulturę tego miejsca.

Mijana po drodze mała architektura sakralna, czyli przydrożne kapliczki i krzyże to temat kolejnego odcinka słuchowiska. Będzie można dowiedzieć się z niego jakie funkcje mają kapliczki, przed czym chronią ich patroni czy jakie znaczenie ma lokalizacja przydrożnych krzyży we wsiach. Taka architektura powiązana jest nie tylko z religią, ale też z magią. W podcastach usłyszymy przypowieści i legendy o strzygach, rusałkach czy topielicach, które według ludowych wierzeń pojawiały się w Wiśle lub jej okolicy. Nie zabraknie relacji z nocowania na sianie i oceny Ekspedycji oczami i uszami nie etnografa.

Cykl podcastów do Wiślanej Ekspedycji Etnograficznej to również gotowy plan na letnią wędrówkę lub inspiracja do takiej wyprawy. Być może dzięki wysłuchaniu podcastów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie mikrowyprawy i wycieczki krajoznawcze nabiorą nieoczywistego wymiaru.

Pierwszy odcinek dostępny jest na Spotify PME i można go odsłuchać tutaj.

Kolejny już 8 sierpnia.

Projekt Wiślana Ekspedycja Etnograficzna jest wydarzeniem towarzyszącym do wystawy „To tu, to tam. Opowieści o podróżowaniu, podróżnikach i podróżniczkach”.

Więcej o samej Ekspedycji tutaj.

TikTok

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...