czwartek, 7 listopada, 2024

Podcasty na lato – śladami Wiślanej Ekspedycji Etnograficznej

Lato w pełni i wakacje, nawet te w mieście, trwają. Plan na letnią wędrówkę ma Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, które w czerwcu zrealizowało Wiślaną Ekspedycję Etnograficzną, a teraz zaprasza do wysłuchania relacji z tej podróży w cyklu podcastów.

Seria podcastów to podsumowanie Wiślanej Ekspedycji Etnograficznej, to powrót do pieszej wędrówki wzdłuż Wisły – z Warszawy do Płocka, którą przebyli pracownicy Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. W trakcie trwania czerwcowej Ekspedycji, kolejne dni były na żywo relacjonowane w mediach społecznościowych muzeum. Można powrócić do zdjęć i krótkich opisów, jednak istotą proponowanego cyklu podcastów jest utrwalenie jej przebiegu, wspomnień z perspektywy jej uczestników, którzy nawiązują do tematów poszczególnych dni i dzielą się swoimi przemyśleniami, niekiedy emocjami, które im towarzyszyły podczas Ekspedycji.

– Rzeki, wędrowanie, przemieszczanie się, to takie kategorie, które nie są obce etnografom i etnografkom. Dlatego nasze oczy skierowaliśmy na Wisłę, która jest symboliczna i ważna. Chcemy zaproponować podsumowanie Wiślanej Ekspedycji Etnograficznej, przed nami kilka podcastów, które będą poświęcone poszczególnym dniom naszej wędrówki – zachęca do wysłuchania dyrektor PME Robert Zydel, który był pomysłodawcą Ekspedycji.

Podcasty opowiadają o zjawiskach i relacjach, nad którymi jej uczestnicy zastanawiali się podczas wędrówki z Warszawy do Płocka. Kilka odcinków poświęconych jest poszczególnym dniom Ekspedycji. W pierwszym odcinku etnografowie z muzeum opowiadają o fenomenie wędrowania, o tym czym sama wędrówka w naszej kulturze jest z perspektywy antropologii. Towarzyszy temu szczegółowa i obrazowa relacja z przebiegu i przygód tego dnia.

Będzie można usłyszeć też o nadwiślańskiej florze i faunie i rozmyślaniach uczestników Ekspedycji o przyrodniczych zmianach jakie dokonują się wzdłuż najdłuższej polskiej rzeki. Etnografowie przyglądali się też napotkanym na trasie ludziom – jeden z odcinków poświęcony będzie szukaniu śladów osadnictwa nadwiślańskiego – różnych grup etnicznych, które przybyły nad Wisłę i tu się osiedliły tworząc swoistą kulturę tego miejsca.

Mijana po drodze mała architektura sakralna, czyli przydrożne kapliczki i krzyże to temat kolejnego odcinka słuchowiska. Będzie można dowiedzieć się z niego jakie funkcje mają kapliczki, przed czym chronią ich patroni czy jakie znaczenie ma lokalizacja przydrożnych krzyży we wsiach. Taka architektura powiązana jest nie tylko z religią, ale też z magią. W podcastach usłyszymy przypowieści i legendy o strzygach, rusałkach czy topielicach, które według ludowych wierzeń pojawiały się w Wiśle lub jej okolicy. Nie zabraknie relacji z nocowania na sianie i oceny Ekspedycji oczami i uszami nie etnografa.

Cykl podcastów do Wiślanej Ekspedycji Etnograficznej to również gotowy plan na letnią wędrówkę lub inspiracja do takiej wyprawy. Być może dzięki wysłuchaniu podcastów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie mikrowyprawy i wycieczki krajoznawcze nabiorą nieoczywistego wymiaru.

Pierwszy odcinek dostępny jest na Spotify PME i można go odsłuchać tutaj.

Kolejny już 8 sierpnia.

Projekt Wiślana Ekspedycja Etnograficzna jest wydarzeniem towarzyszącym do wystawy „To tu, to tam. Opowieści o podróżowaniu, podróżnikach i podróżniczkach”.

Więcej o samej Ekspedycji tutaj.

TikTok

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...