poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

Tłumy chętnych na „Sołdku”. W wakacje na pokład wchodzi nawet 400 osób dziennie

Statek-muzeum „Sołdek” to jeden z najchętniej odwiedzanych oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Od początku wakacji na pokład rudowęglowca weszło blisko 15 tys. osób.

„Sołdek” jest legendą polskiej żeglugi handlowej. Zajmuje szczególne miejsce w gdańskim krajobrazie – jako miejska ikona, stały element nabrzeża wyspy Ołowianki i jedna z najbardziej popularnych turystycznych atrakcji w regionie. W wakacje  tygodniowo pokład „Sołdka” odwiedza średnio 4 tysiące osób.

– Klimat tego statku jest niezapomniany. Wrażenie robi jego wielkość, ale także wygląd silnika i kotłów. Cała maszynownia składa się z wielu ogromnych, ale też drobnych elementów. Nigdy czegoś takiego nie widziałem i ciężko wyobrazić sobie, że można było pracować w tak ciężkich warunkach. Przeczytałem, że na kotle mogło być nawet 300 stopni. To niewyobrażalne. Niesamowite, że ktoś to obsługiwał. Można też podpatrzeć w jakich skromnych warunkach przebywała załoga statku. Ich kajuty były naprawdę niewielkie – mówią turyści.

Najważniejszym punktem wizyty na „Sołdku” jest wystawa stała pt. „Sołdek i jego czasy”. Ekspozycja odkrywa świat historycznego parowca, z którym związane są życiorysy i emocje wielu ludzi morza. Prezentuje historię polskiej techniki okrętowej, w szczególności realia polityczne, społeczne oraz gospodarcze, w jakich budowany był i eksploatowany „Sołdek”. Wystawę urozmaicają gabloty z węglem i rudą żelaza oraz nowoczesne środki multimedialne.

– „Sołdek” to unikatowy zabytek techniki okrętowej, jedyny rudowęglowiec z napędem parowym zachowany obecnie na świecie. Jest pierwszym zbudowanym po II wojnie światowej polskim statkiem pełnomorskim – uzupełnia Jakub Adamczak z Działu Historii Budownictwa Okrętowego w Narodowym Muzeum Morskim.

Obecnie w Ładowni nr 2 na „Sołdku” podziwiać można wystawę „Z Gdyni w daleki świat. Stocznia Gdynia i jej statki”. Prezentowanych jest tam 14 modeli statków, wśród których znalazły się olbrzymy o rozmiarach odzwierciedlających wielkość oryginałów w skali nawet 1:100. Są to wierne, pomniejszone kopie rzeczywistych jednostek budowanych w Stoczni Gdynia S.A. do roku 2002.

Bilet normalny na „Sołdka” kosztuje 15 złotych, ulgowy – 10 złotych. W wakacje na pokład można wejść od 11:00 do18:00, za wyjątkiem środy, kiedy jest to możliwe od 13:00 do18:00.  

foto: Narodowe Muzeum Morskie, CC BY 3.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...