Za każdym smakiem kryje się historia – w różnych epokach dominowały odmienne mody na smak, kultywowane przez różne grupy społeczne. Doskonale widać to na kartach dawnych ksiąg kucharskich i w źródłach okołokulinarnych. Tym razem zabierzemy Was w podróż do źródeł smaku… Czyli w zasadzie do czego? Przecież każdy z nas ma inny smak. Nie mówimy tu tylko o sensorycznych wrażeniach w czasie jedzenia. Smak potrafi być swoistym wehikułem czasu, który przenosi nas w odległe zakątki pamięci, pozwala dotrzeć do spraw głęboko w nas zakorzenionych i kreować naszą tożsamość.
Do wspólnej podróży zaprosimy osoby od lat zgłębiające temat smaku, zarówno w ujęciu historycznym, jak i współczesnym. Zaproszeni goście podzielą się z nami opowieścią o poszukiwaniu i próbie zrozumienia smaku. Porozmawiamy o percepcji, kombinacjach smakowych oraz o ulubionych przepisach. W kuchni odnajdziemy doskonały grunt do wymiany doświadczeń, a dzielenie stołu przy wspólnie przygotowanym posiłku skłoni do dalszych dyskusji.
15 grudnia 2024 r.:
Mowa wigilijnego stołu – dzisiejsze tradycje, historia i zapomniane potrawy
Gość: Jarosław Dumanowski | Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Polska wigilia jest unikatowym zjawiskiem w światowej kulturze. To, co dziś nazywamy magią świąt, dawniej było zbiorem określonych wierzeń, obyczajów i przesądów. Wiele z nich znajdywało swoje odbicie na świątecznym stole, w symbolice pokarmów, które spożywano w tym wyjątkowym dniu. Czy dzisiejszy stół wigilijny jest witalnym nośnikiem dawnych tradycji? Jak wiele z nich zostało utraconych lub zmieniło swoją wymowę? Na trop zapomnianych wigilijnych potraw wprowadzi nas profesor Jarosław Dumanowski z UMK w Toruniu.
https://bilety.wilanow-palac.pl/
Gdzie: Villa Intrata
Bilety: do kupienia online i w kasie muzeum dwa tygodnie przed spotkaniem
więcej: https://www.wilanow-palac.pl/podroz_do_zrodel_smaku.html
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie