piątek, 26 kwietnia, 2024

Podróż w czasie z nowoczesną technologią

3 czerwca Muzeum Hrabstwa Sztokholm uruchomiło nowy przewodnik AR w aplikacji Discover History. Dzięki najnowszej aktualizacji obejrzymy kamienie runiczne w gminie Haninge. 

Aplikacja Discover History powstała w ubiegłym roku, aby popularyzować historię i miejsca historyczne znajdujące się w hrabstwie Sztokholm. Teraz przyszedł czas na technologię Augmented Reality, dzięki której użytkownicy mogą wchodzić w interakcje i skanować kamienie runiczne znajdujące się w hrabstwie. 

Funkcja AR powinna być używana przede wszystkim na miejscu i uruchamiana przez mobilną kamerę rozpoznającą wzory na kamieniu runicznym. Kamienie są skanowane, a tekst jest następnie tłumaczony w dwóch krokach: najpierw do staronordyckiego, a potem do szwedzkiego. 

Jedną z naszych grup docelowych są dzieci i młodzież. Mamy nadzieję i wierzymy, że spodoba im się sposób, w jaki przedstawiamy historię. Ale oczywiście zwracamy się do wszystkich – to fascynujące, że dzięki nowoczesnej technologii cyfrowej możemy poznać bliżej ludzi, którzy żyli kilka tysięcy lat temu; to będzie niesamowita podróż w czasie

mówi Daniel Sahlén, archeolog i kierownik projektu w Discover History.

Projekt realizowany przez Muzeum Hrabstwa Sztokholm jest wyjątkowy. Wprawdzie inne muzea wykorzystywały wcześniej technologię AR, ale nie oferowały takiej funkcji tłumaczenia. Muzeum Hrabstwa Sztokholm ma nadzieję, że aplikacja będzie dalej rozwijana i będzie chciało w niej uczestniczyć więcej gmin.


Gmina Haninge posiada 32 udokumentowane rzeźby runiczne. Pięć zostało udokumentowanych wcześniej, ale niestety nie zachowały się do czasów dzisiejszych. Wszystkie kamienie pochodzą z XI wieku, a większość ozdobiona jest krzyżem lub tekstem chrześcijańskiej modlitwy.

Kamienie runiczne zostały wzniesione w Mälardalen pod koniec epoki Wikingów, często jako znak nowej wiary chrześcijańskiej. W hrabstwie sztokholmskim znajdziemy około 800 kamieni runicznych pochodzących z tego okresu. Kamienie runiczne w Haninge często były umieszczane na granicy gospodarstw, a także wzdłuż dróg i cieków wodnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...