czwartek, 19 września, 2024

Podróżuj powoli i z pomysłem

Zapraszamy do udziału w akcji Zwiedzam powoli, której celem jest świadoma turystyka. W Wieliczce, obok Trasy Turystycznej w kopalni soli, są miejsca, które warto zobaczyć jak np. duża ekspozycja skarbów UNESCO Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka na III poziomie kopalni, którą zwiedza się w ramach biletu do kopalni, a na powierzchni Zamek Żupny – siedziba zarządu przedsiębiorstwa  i inne obiekty górnicze, sakralne, można oddychać w tężni i spacerować po parkach. Informacja poniżej i fotografie w załączeniu do wykorzystania.

Zamek Żupny, fot. D. Kołakowski

Podróżuj powoli i z pomysłem

Zapraszamy do udziału w akcji: Zwiedzam powoli, która zachęca do głębszego poznania Wieliczki oraz promuje świadomą i odpowiedzialną turystykę. Wieliczka to miasto, w którym warto spędzić cały dzień, by poczuć autentyczną, górniczą atmosferę i zobaczyć wszystkie atrakcje.

W Wieliczce można zwiedzić Zamek Żupny – dawne centrum zarządzania królewskim solnym przedsiębiorstwem – z fantastyczną kolekcją cennych solniczek, dawnymi polichromiami i wejść na gotycką basztę – jedyną ocalałą wieżę obronną w mieście. Można zrelaksować się w Ogrodzie Żupnym i przejść się wokół Zamku. Na wędrówkę pośród przyrody zachęcają Parki: Kingi, Mickiewicza i „Stok pod Baranem”. Warto odwiedzić lokalne kawiarnie i restauracje, pospacerować i zachwycić się atmosferą historycznego, małopolskiego miasteczka. Nie można przegapić rynku, tężni, kościołów św. Klemensa i św. Sebastiana oraz klasztoru Franciszkanów.

Uroczy zakątek z widokiem na basztę w poblizu Zamku Żupnego, fot. D. Kołakowski

Jeśli planujecie wizytę w Kopalni Soli, nie można pomijać wizyty na Trasie Muzeum (III poziom kopalni), która jest wliczona w cenę biletu. To dodatkowa godzina obcowania z majestatem Kopalni w komorach wypełnionych skarbami UNESCO.

Więcej przydatnych informacji znajduje się na stronie Instrukcja Zwiedzania Wieliczki www.wieliczkazwiedzam.pl. Jest tam szereg porad, o czym trzeba wiedzieć przed wycieczką do Wieliczki, jak przygotować się do wyprawy w głąb ziemi oraz co zwiedzić na powierzchni. Strona została tak pomyślana by korzystanie było łatwe, pomocą służy też Żupnik, który radzi jak najlepiej wykorzystać czas w górniczym mieście.

Małgorzata Bogucka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Europejskie Dni Dziedzictwa w Wielkopo...

Przygotowaliśmy specjalny program kulturalno-edukacyjny związany z historią pra...

Kolekcjonerka. Teresa Szwedkowicz (193...

Wystawa przybliża problematykę kolekcjonerstwa prywatnego i antropologii rzeczy...

KONFERENCJA NAUKOWA „AXENTOWICZ. W 165...

Zapraszamy serdecznie na  konferencję naukową "AXENTOWICZ. W 165 ROCZNICĘ ...

Muzeo – Najczęściej wybierany system d...

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, zarządzanie zbiorami muzealnymi staje...

XI Międzynarodowa Konferencja Konserwa...

TERMIN I MIEJSCE KONFERENCJI Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spo...