środa, 22 stycznia, 2025

Podwodna podróż śladem polskiego Titanika

Niebywała okazja w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni – tylko przez kilka dni można wyruszyć w podwodną podróż śladem słynnego polskiego transatlantyka MS Piłsudski. Placówka od 19 do 24 lipca udostępni zwiedzającym wystawę specjalne google, za pomocą których można obejrzeć film 3D korzystający z technologii VR.

Taka okazja może się szybko nie powtórzyć – w końcu kto nie chciałby wyruszyć w podwodną podróż śladem wraku słynnego, przedwojennego transatlantyka zwanego „polskim Titanikiem”? MS Piłsudski od listopada 1939 roku spoczywa na dnie morza nieopodal brytyjskich ziem, a jego zatonięcie do dziś jest owiane tajemnicą. Teraz można z bliska przyjrzeć się spoczywającemu w morskich głębinach statkowi, a tę wyjątkową możliwość daje Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Dokładnie od wtorku, 19 lipca dla zwiedzających wystawę w gdyńskim muzeum przygotowano specjalne gogle, które pozwalają przenieść się w wirtualną rzeczywistość. Po ich założeniu będzie można zobaczyć wyjątkowy film „Podwodna misja – MS Piłsudski”, który wyreżyserował Daniel Zduńczyk. To przygodowa opowieść, która w 23 minuty przybliża historię o wyprawie z misją badawczą na wrak zatopionego statku.

Śladem przodków i wraku transatlantyka

Główną bohaterką filmu w technologii VR 360 jest Kasia – doktor archeologii podwodnej, którą morską pasją zaraził w dzieciństwie jej dziadek Józek. Widzowie razem z całą załogą misji badawczej rozpoczynają wyprawę na wrak legendarnego statku, na którym rozpoczęła się historia miłości jej przodków. W ten sposób można przyjrzeć się trójwymiarowej, podwodnej inwentaryzacji „Piłsudskiego” i poznać tajemnice drzemiące na jego pokładzie. To zejście w batyskafie na dno Morza Północnego.

Jednym z elementów filmu VR 360 jest możliwość przyjrzenia się transatlantykowi z nabrzeża Francuskiego w Gdyni w 1936 roku, fot. mat. prasowe MMW

Jednym z elementów filmu VR 360 jest możliwość przyjrzenia się transatlantykowi z nabrzeża Francuskiego w Gdyni w 1936 roku, fot. mat. prasowe MMW

Jak informuje Muzeum Marynarki Wojennej, na potrzeby tego filmu graficy i animatorzy odtworzyli wypełnione polską sztuką art deco wnętrza transatlantyka. Dzięki technologii VR widzowie mogą nie tylko zajrzeć do wraku, ale i stanąć na pokładzie statku w czasie jego świetności, a nawet… rozejrzeć się po odtworzonym porcie w Gdyni z nabrzeża Francuskiego, kiedy odpływał stamtąd MS Piłsudski, cofając się tym samym do 1936 roku. Podwodna misja Kaśki i jej zespołu przeplatana jest pełną przygód historią dziadka Józefa, któremu widz towarzyszy podczas zakradania się na statek, pierwszych rejsów i wreszcie w chwili zatopienia statku.

Atrakcja jest dostępna do niedzieli, 24 lipca w godzinach otwarcia placówki. Na emisję filmu obowiązują zapisy na miejscu. Przedpremierowy pokaz filmu „Podwodna misja – MS Piłsudski” jest dostępny dzięki Wirtualnemu Teatrowi Historii „Niepodległa”.

O „polskim Titaniku”

MS Piłsudski to polski statek pasażerski, tzw. transatlantyk, który został zbudowany w stoczni Monfalcone we włoskim Trieście i zwodowany w 1935 roku. Na swoim pokładzie był w stanie pomieścić 350-osobową załogę oraz nawet 796 pasażerów. Jego długość całkowita to nieco ponad 160 metrów, był napędzany dwoma silnikami wysokoprężnymi i osiągał maksymalną prędkość 17 węzłów.

To bliźniaczy statek słynnego MS Batory, a za oba transatlantyki Polska zapłaciła włoskim wykonawcom przez wieloletnie dostawy węgla. Piłsudski pływał na linii Gdynia – Nowy Jork – Halifax – Gdynia, pokonując regularnie Atlantyk i dając setkom swoich pasażerów przepustkę do wielkiego świata i nowego życia na emigracji. Statek zatonął w czasie II wojny światowej, w listopadzie 1939 roku, gdy nad ranem wypłynął z brytyjskiego Newcastle, kierując się do Australii. Rozważano kilka hipotetycznych przyczyn jego zatonięcia, a sam transatlantyk doczekał się miana „polskiego Titanika”.

ŹródłoUM Gdynia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...