piątek, 8 listopada, 2024

Podzielmy się wspomnieniami

Muzeum Krakowa ogłosiło zbiórkę pamiątek i opowieści z czasów II wojny światowej. Będą one prezentowane na wystawie „Rozstania – poszukiwania. Wojenne losy krakowskich rodzin”, która zostanie otwarta w Fabryce Emalia Oskara Schindlera w maju 2021.

Jak informuje Muzeum Krakowa, wystawa będzie opowiadać o tragicznych doświadczeniach II wojny światowej z perspektywy mieszkańców Krakowa – tych, którzy mieszkali w mieście w momencie wybuchu wojny i tych, którzy sprowadzili się do niego później. Poprzez relacje i unikatowe pamiątki zwiedzający poznają historie ludzi, którzy spędzili wojnę z dala od domu i rodzin, byli deportowani na Wschód, walczyli w szeregach Polskich Sił Zbrojnych, a także tych, którzy trafili do niemieckich obozów. wszystkich ich łączyło to, że przez wiele lat nie wspominali o swoich przeżyciach nawet najbliższym.

Chcąc przypomnieć i opowiedzieć wojenne historie, a także zachęcić innych do własnych poszukiwań, Muzeum Krakow organizuje zbiórkę wspomnień i pamiątek, które będą prezentowane w tzw. „depozycie pamięci” umieszczonym w holu Fabryki Schindlera. Nadesłane historie i fotografie będą również publikowane w Internecie.

Osoby chętne do podzielenia się swoimi rodzinnymi historiami lub pamiątkami proszone są o kontakt mailowy: poszukiwania@muzeumkrakowa.pl lub telefoniczny: 12 656-56-25.

Kuratorem wystawy jest Bartosz Heksel.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...