poniedziałek, 30 grudnia, 2024

Pokaz obiektów w pracowni konserwatorskiej: Prace artystów z getta łódzkiego

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe spotkanie, które odbędzie się w niedzielę, 27 października o godz. 11:00. Wydarzenie będzie miało formę oprowadzania po pracowni konserwatorskiej i wystawie poświęconej pracom z getta łódzkiego. Obowiązują zapisy.

Spotkanie poprowadzi Violetta Bachur, kierowniczka pracowni konserwacji w Żydowskim Instytucie Historycznym. Spotkanie rozpocznie się od prelekcji o technikach i narzędziach wykorzystywanych przy zabezpieczaniu materiały o ogromnej wartości historycznej i emocjonalnej, takie jak dokumenty, rysunki czy przedmioty codziennego użytku. Dowiemy się też o wyzwaniach, jakie stoją przed konserwatorami podczas pracy z archiwaliami i artefaktami z okresu wojny.

Po części teoretycznej uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć efekty pracy konserwatorów na żywo podczas oprowadzania po wystawie „Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów”. Violetta Bachur zwróci szczególną uwagę na obiekty, które przeszły skomplikowane procesy renowacji, i wytłumaczy, jak dbałość o detale i precyzja w konserwacji pozwalają przywrócić te unikalne przedmioty do stanu, w którym mogą być prezentowane szerszej publiczności.

Spotkanie odbędzie się 27 października 2024 o godz. 11:00 w Żydowskim Instytucie Historycznym.

Na wydarzenie obowiązują zapisy pod adresem: rezerwacja@jhi.pl, w tytule prosimy wpisać: „Konserwacja 27.10”.

_____

Wydarzenie towarzyszy wystawie „Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów, którą prezentujemy w Żydowskim Instytucie Historycznym od 28 sierpnia 2024 do 16 marca 2025. Wystawa jest częścią obchodów osiemdziesiątej rocznicy likwidacji getta w okupowanej Łodzi. Ekspozycja przedstawia różne aspekty skrajnie trudnego funkcjonowania Żydów w utworzonej przez Niemców „dzielnicy zamkniętej”. Gettową codzienność ukazano poprzez zbiory Żydowskiego Instytutu Historycznego: oryginalne obrazy i rysunki stworzone w getcie – przede wszystkim przez Józefa Kownera, Izraela Lejzerowicza i Icchoka Braunera – a także wykonane różnymi technikami przedmioty tworzone w getcie.  

Eksponaty pokazywane na wystawie przybliżają codzienność getta i okoliczności, w jakich powstały. Szczególne znaczenie mają te dzieła, które artyści tworzyli z wewnętrznej potrzeby udokumentowania realiów, jakie stały się udziałem tysięcy Żydów. Są one wyrazem oporu wobec granicznej sytuacji, w której znaleźli się ich twórcy, próbą ocalenia życia i zachowania człowieczeństwa. 

Więcej informacji o wystawie: https://www.jhi.pl/wystawy/uchwycic-getto,535

Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...