poniedziałek, 23 grudnia, 2024

Pokaz odnalezionego obrazu Henryka Siemiradzkiego

Muzeum Niepołomickie ma przyjemność zaprosić do zamku królewskiego w Niepołomicach na uroczystość powitania obrazu U źródła Henryka Siemiradzkiego.

W dniu 14 września o godz. 12.00 w zamkowej Galerii Sukiennice 2 zainaugurujemy ekspozycję obrazu namalowanego około 1890 roku i w tymże roku prezentowanego publicznie po raz ostatni na wystawie w Glaspalast w Monachium.

Obraz znany tylko ze zdjęć, obecnie dzięki uprzejmości prywatnego kolekcjonera, został przekazany w depozyt Muzeum Narodowemu w Krakowie, które udostępnia go do oglądania w zamkowej galerii.

To okazja, by po 130 latach pokazać i przypomnieć dzieło Siemiradzkiego uchodzące za stracone dla kultury polskiej i europejskiej.

U źródła należy do grupy dzieł idylli i sielanek wyróżnionych przez grono badaczy spuścizny po Henryku Siemiradzkim i twórców korpusu jego dzieł współpracujących w ramach grantu badawczego prof. dra hab. Jerzego Malinowskiego.

Konserwację dzieła przeprowadziła dr Dominika Sarkowicz, kierownik Pracowni Konserwacji Malarstwa w Sukiennicach, przy okazji wykazując, iż zastosowana technika malarska jest zbieżna z innymi dziełami Siemiradzkiego. Natomiast badania fizykochemiczne, potwierdzające dodatkowo autorstwo mistrza, wykonane zostały w Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych, placówce Muzeum Narodowego w Krakowie.

Serdecznie zapraszamy

Dyrekcja Muzeum Niepołomickiego

Obraz 3209107 z Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...