W Gdańsku odbyło się uroczyste wręczenie nagród przyznanych za najciekawsze wydarzenia i projekty w pomorskim muzealnictwie zrealizowane w 2021 roku.
Pomorska Nagroda Muzealna to inicjatywa Oddziału Pomorskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich. W tym roku odbyła się jej ósma edycja. Od samego początku konkurs organizowany jest przy wsparciu samorządu województwa pomorskiego. W tym roku wartość każdej z nagród wyniosła 7 tys. zł.
Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 22 kandydatury z 11 muzeów. Najliczniej reprezentowane były placówki trójmiejskie, ale nie zabrakło też muzeów z nieco mniejszych ośrodków, np. Słupska, Bytowa, Lęborka, Pucka, Malborka i Wdzydz. Wśród zgłoszonych projektów znalazły się wystawy, programy edukacyjne, projekty badawcze i wydawnictwa. Oceniało je jury, w skład którego weszli reprezentanci Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, stowarzyszeń: muzealników polskich, muzeów na wolnym powietrzu, inwentaryzatorów muzealnych oraz Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, instytutów: archeologii i etnologii, historii, historii sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, a także przedstawiciele pomorskich mediów.
Laureatami Pomorskiej Nagrody Muzealnej za rok 2021 zostali:
- Jaromir Szroeder (Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie) za wystawę czasową „Od obrzędu do estrady. Diabelskie skrzypce w przestrzeni kulturowej Polski”,
- Katarzyna Kulikowska (Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach) za wystawę stałą „Zorze”,
- Agnieszka Krzysiak, Mateusz Górski i Agnieszka Haftka (Muzeum w Lęborku) za otwarcie wystawy stałej przedstawiającej zabytki z okresu wpływów rzymskich, okresu wędrówek ludów oraz wczesnego średniowiecza przede wszystkim z okolic Lęborka, a także z sąsiednich powiatów.
Wyróżnienie otrzymała Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka (Muzeum Narodowe w Gdańsku) za publikację „Widoki Gdańska na szklanych negatywach ze zbiorów Stadtmuseum Danzig”.
oprac. na podst. mat. pomorskie.eu