piątek, 10 stycznia, 2025

Porozmawiajmy (nie tylko) o rewitalizacji

Muzeum Śląskie w Katowicach zaprasza na cykl spotkań online poświęconych rewitalizacji i rozwojowi miast, w których wezmą udział specjaliści z Norwegii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Zagraniczni eksperci opowiedzą m.in., w jaki sposób na postrzeganie miasta mogą wpłynąć artyści, co kryje się pod hasłem „Bilbao Metropoli-30”, a także jak zmieniał się Liverpool oraz na czym polega planowanie oddolne i odgórne.

Rewitalizacja może przybierać różnorodne formy, zmieniając nie tylko charakter poszczególnych kwartałów czy dzielnic, ale również relacje między mieszkańcami a samym miastem. Stwarza także szansę na rozwój, poprawę jakości życia, nadanie nowej funkcjonalności obiektom poprzemysłowym, budowę kapitału kulturowego, a także zmianę postrzegania odnowionego obszaru. Rewitalizacja to niezwykle ważny temat także dla mieszkańców Śląska, dlatego Muzeum Śląskie, zlokalizowane w sercu aglomeracji górnośląskiej na częściowo zrewitalizowanym terenie byłej kopalni węgla kamiennego, podejmuje go często w swojej działalności programowej.

Podczas cyklu spotkań online realizowanych w ramach projektu „Miasto w procesie” uczestnicy będą mieli okazję porozmawiać o możliwościach, szansach i zagrożeniach związanych z procesem rewitalizacji. W najbliższym, październikowym spotkaniu weźmie udział Sveinung Krokann Berg z Norweskiego Instytutu Badań Dziedzictwa Kulturowego, który opowie o tym, w jaki sposób rozwój miast oparty o kulturę przyciąga klasę kreatywną. Z kolei uczestnikiem spotkania zaplanowanego na listopad będzie Idoia Postigo z Bilbao Metropoli–30, która na przykładzie obszaru metropolitarnego Bilbao zaprezentuje temat myślenia strategicznego w planowaniu miejskim. Podczas spotkania grudniowego John Pendlebury z Newcastle University omówi przykład miasta Liverpool. Natomiast ostatnie spotkanie z cyklu, styczniowe, zaprezentuje oddolne i odgórne planowanie w zarządzaniu dziedzictwem kulturowym. Jego uczestnikiem będzie ponownie Sveinung Krokann Berg z Norweskiego Instytutu Badań Dziedzictwa Kulturowego.

Spotkania odbędą się online w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski, a poprowadzi je architekt i aktywista miejski Aleksander Krajewski. Udział w nich jest bezpłatny za pośrednictwem portalu Facebook.


Plan najbliższych spotkań z cyklu „Porozmawiajmy (nie tylko) o rewitalizacji”

7.10.2021, godz. 18.00, online, „Rozwój miast w oparciu o kulturę przyciąga klasę kreatywną” – Sveinung Krokann Berg, Norweski Instytut Badań Dziedzictwa Kulturowego

W trakcie wystąpienia zaprezentowana zostanie rola kultury w rozwoju europejskich miast na przestrzeni ostatnich kilku dziesięcioleci, a także sposób, w jaki kultura oraz branże kreatywne wpływają na nowe projekty rozwojowe.  Poruszone zostaną również kwestie kapitału kulturowego dziedzictwa przemysłowego w europejskich miastach oraz powiązań między przemysłem kreatywnym a aktywnością kulturową.

4.11.2021, godz. 18.00, online, „Myślenie strategiczne w planowaniu miejskim: przykład obszaru metropolitarnego Bilbao” – Idoia Postigo, Bilbao Metropoli30

Podczas spotkania zostanie przedstawiony projekt rewitalizacji hiszpańskiej metropolii Bilbao, który został zrealizowany w odpowiedzi na ekonomiczny kryzys miasta pod koniec lat 80. Uruchomiony plan strategiczny objął cały obszar metropolii, czyli 30 miejscowości zamieszkiwanych łącznie przez milion mieszkańców, a opracowaniem i realizacją strategii zajęło się stowarzyszenie „Bilbao Metropoli-30”. Proces rewitalizacji był od początku skoncentrowany na budowie i modernizacji infrastruktury, dzięki czemu wybudowano m.in. metro oraz Muzeum Guggenheima. Następnie przesunięto cel działań na ludzi i wyznawane przez nich wartości, dlatego obecnie realizowanych jest wiele projektów dotyczących specjalizacji zawodowych a kolejne mają podjąć kwestie tożsamości, społeczności i otwartości.

2.12.2021, godz. 18.00, online, „Zarządzanie – i utrata – statusem miejsca światowego dziedzictwa: przykład Liverpoolu” – John Pendlebury, Newcastle University

Głównym bohaterem spotkania będzie Liverpool, który został uznany za wybitny przykład miasta portowego o światowym znaczeniu handlowym i wpisany w 2004 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jednak od momentu wykreślenia miasta z listy w 2021 roku powrócił temat jego dalszego rozwoju. Rozpoczęto także starania zmierzające do utrzymania cech kwalifikujących miasto do ponownego wpisania na listę. Podczas spotkania będziemy więc rozmawiać o możliwościach, jakie stoją dziś przed Liverpoolem i szansach na powrót miasta na listę UNESCO.

13.01.2022, godz. 18.00, online, „Planowanie odgórne a planowanie oddolne” – Sveinung Krokann Berg, Norweski Instytut Badań Dziedzictwa Kulturowego

Punktem wyjścia do rozmowy będzie publikacja „Uses of Heritage” autorstwa Laurajane Smith z 2006 roku, która stała się w ostatnich kilkunastu latach przedmiotem licznych dyskusji oraz inspiracją do dalszych badań dotyczących sposobu oceny wartości dziedzictwa kulturowego. Dyskusję tę nazwano Autoryzowanym Dyskursem Dziedzictwa (Authorized Heritage Discourse – AHD). Spór ten może również stanowić inspirację do analizy oddolnych i odgórnych modeli zarządzania oraz zalet i wad poszczególnych metod. Na ostatnim spotkaniu z cyklu zostanie również podjęta kwestia dziedzictwa w kontekście takich aktualnych trendów, jak decentralizacja władzy i procesy demokratyzacji.

Spotkania odbędą się w ramach inicjatywy „Miasto w procesie”, stanowiącej część oferty kulturalnej towarzyszącej projektowi „Przebudowa i adaptacja zabytkowego budynku dawnej łaźni Gwarek na magazyn studyjny Muzeum Śląskiego w Katowicach”, dofinansowanemu z Programu „Kultura” Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014–2021.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...