piątek, 29 marca, 2024

Historia jako pokusa. Nowa książka z Westerplatte w tle

Muzeum Gdańska oddaje w ręce czytelników kolejną interdyscyplinarną publikację pokonferencyjną. W 426-stronnicowej książce przedstawiającej między innymi spory o symbol Westerplatte i gdańską tożsamość znajduje się 17 esejów badaczy oraz wywiad z urbanistą,  prof. Piotrem Lorensem. Publikację będzie można nabyć w promocyjnej cenie 48 złotych podczas nadchodzącego 102. spotkania z cyklu Czwartki w Muzeum Gdańska.

Historia jako pokusa. Spojrzenie przez pryzmat Westerplatte jest podsumowaniem dwóch konferencji naukowych przeprowadzonych w gdańskim Ratuszu Głównego Miasta w 2018 i 2019 roku. Mottem książki są słowa prof. Anny Wolff-Powęskiej: „Nie ma dobrej i złej pamięci historycznej, są tylko dobre i złe motywy jej ożywiania”.

– Książka jest spojrzeniem kilkunastu badaczy kilku dyscyplin humanistycznych (również technicznych) a także praktyków zajmujących się muzealnictwem oraz edukacją na procesy instrumentalizowania przeszłości. Westerplatte jest tylko pretekstem do analiz wychodzących daleko poza jego horyzont. Sięgają one do sfery mitów i uprzedzeń, jakimi karmią nas ci, którzy ją opowiadają, nie zawsze mając ku temu akademickie kompetencje. Czytelnik znajdzie w niej zapis sporu o polski patriotyzm i echa słynnego pytania: „Westerplatte czy Jedwabne?”, zadanego przed przez spierających się historyków, o to które lekcje z przeszłości Polacy powinni zapamiętać – mówi dr Janusz Marszalec z Muzeum Gdańska, wicedyrektor oraz redaktor publikacji.

W tomie znajdziemy m.in. teksty: prof. Cezarego Obrachta-Prondzyńskiego, prof. Petera Olivera Loewa, prof. Roberta Traby, prof. Małgorzaty Omilanowskiej oraz współtwórców Muzeum II Wojny Światowej – profesorów Piotra M. Majewskiego i Rafała Wnuka. Praca omawia spory o jeden z najważniejszych symboli II wojny światowej a także odsłania mechanizmy kreowania zbiorowych wyobrażeń o przeszłości. Czytelnicy znajdą w niej również opis zbioru pozytywnych praktyk pielęgnowania pamięci o czasach II wojny światowej.

– Książka mówi więc o pokusach, z jakimi mierzą się rządzący, ale i tzw. „zwykli ludzie”. Spory o historie rozpalają bowiem nie tylko akademików. Pokazujemy również praktyki z Polski i innych krajów (również Rosji) w zachowywaniu, ale i kreowaniu pamięci o przeszłości. Czy wszystkie wynikają z dobrych intencji? O tym przekonają się uczestnicy czwartkowej debaty – dodaje dr Janusz Marszalec.

Publikację będzie można nabyć 7 października w promocyjnej cenie 48 złotych podczas 102. spotkania z cyklu Czwartki w Muzeum Gdańska prowadzonego przez dziennikarkę Esterę Flieger. W dyskusji w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta wezmą udział Mariusz Gąsior, Agnieszka Jaczyńska, dr Janusz Marszalec oraz profesorowie Ewa Solska, Grzegorz Motyka i Cezary Obracht-Prondzyński. Po spotkaniu publikacja będzie dostępna w kasach Muzeum Gdańska oraz online w cenie 56 złotych.

Spotkanie będzie transmitowane na gdansk.pl oraz TV Senior na YouTube.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Wiosna Jazzowa Zakopane 2024

PROLOGAMI MUZYCZNYMI W KLUBOKAWIARNI STACJI KULTURA W ZAKOPANEM ZAPRASZAMY NA J...

Prolog United Europe Jazz Festiwal ...

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają do Klub...

ŁEMKOWSKO – POGÓRZAŃSKI JARMARK ...

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach - oddział Zagroda Maziarska ...

Jarmark Wielkanocny w podpoznańskim Mu...

Wraz z nadejściem wiosny Muzeum Narodowe Rolnictwa zaprasza do Szreniawy (gmina...

Marzanna 17.03.2024. w Muzeum Młynarst...

Miejsce: Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego w Jaraczu (M...