piątek, 22 listopada, 2024

Portrety Kalterów wracają do Wrocławia

Do zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu powróciły utracone w czasie wojny dwa akwarelowe portrety małżeństwa Kalterów.

Podczas uroczystości przekazania obrazów do muzealnych zbiorów wicepremier Piotr Gliński podkreślił, że udało się je odzyskać dzięki muzealnikom z Muzeum Narodowego we Wrocławiu, którzy namierzyli je w ofercie jednego z domów aukcyjnych.

– Te dwa obiekty pojawiły się w domu aukcyjnym w 2020 roku – mówił minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu. – Przedstawiciele Muzeum Narodowego we Wrocławiu zwrócili na to uwagę, natychmiast dali sygnał i dzięki temu dom aukcyjny nie miał wyjścia, przekazał je bezpłatnie państwu polskiemu. My przekazujemy do Muzeum Narodowego we Wrocławiu, ponieważ tam jest miejsce tych obiektów.

Namalowane przez Josepha Kaltera akwarele znajdowały się przed wojną w zbiorach wrocławskiego Śląskiego Muzeum Przemysłu Artystycznego i Starożytności. Były częścią daru, jaki ofiarowała tej instytucji Maria Jaeschke, zmarła bezpotomnie w 1925 r. wnuczka artystycznego małżeństwa, prawnuczka malarza miniatur Richarda Carla Palsnera, spadkobierczyni licznych pamiątek po artystach wrocławskich.

W 2020 roku zaginione w czasie II wojny światowej obrazy pojawiły się w ofercie jednego z warszawskich domów aukcyjnych. Zostały zidentyfikowane jako straty wojenne z wrocławskich zbiorów publicznych przez dyrektora Muzeum Narodowego we Wrocławiu.  


Joseph Kalter urodził się 4 września 1780 r. w Bliszczycach k. Głubczyc, zmarł 17 lutego 1834 r. we Wrocławiu. Był malarzem i kopistą, uczył także rysunku we wrocławskich gimnazjach protestanckich: św. Elżbiety i św. Marii Magdaleny oraz w katolickim gimnazjum Leopoldiny, gdzie pracował do śmierci. Malował także religijne obrazy ołtarzowe, obrazy historyczne i portrety. W przedwojennych muzealnych kolekcjach wrocławskich znajdowało się 14 prac Kaltera.

Amalia Kalter z domu Palsner była równie popularną malarką, jak jej mąż. Wystawiała swoje prace na wrocławskich prezentacjach publicznych Śląskiego Towarzystwa Kultury Ojczyźnianej oraz Wrocławskiego Stowarzyszenia Artystów. W przedwojennych wrocławskich zbiorach muzealnych znajdowało się 21 jej prac.

ŹródłoMKDNiS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...