piątek, 10 października, 2025

Powrót do przeszłości – osiemnastowieczne wątki w modzie kobiecej XIX wieku

Gmach główny MOB, ul. Gdańska 4 (sala audiowizualna)

piątek, 21 marca 2025 r., godz. 17.00

Powrót do przeszłości – osiemnastowieczne wątki w modzie kobiecej XIX wieku – wykład dr. Piotra Szaradowskiego z cyklu Historia mody

Wykład przybliży proces, którego intensywność przybrała na sile w II połowie XIX wieku wraz z narodzinami II Cesarstwa we Francji. Zainteresowanie minionym stuleciem było znacznie głębsze i rozleglejsze niż tylko kopiowanie ubiorów z dawnych portretów, by uczynić je balowymi kostiumami. Wpłynęło na sztukę, modę, a nawet na to, w jaki sposób wyglądały wnętrza paryskich domów mody. Świat osiemnastego wieku przybliżali jedni z jego największych admiratorów, bracia Jules i Edmond Goncourt. Ich pisarstwo odbiło się szerokim echem w niemal całej Europie.

Piotr Szaradowski – doktor nauk humanistycznych (historia sztuki), wykładowca, muzealnik, kurator, edukator. Wykłada historię mody w School of Form Uniwersytetu SWPS. Autor książki Francja elegancja. Z historii haute couture (Wydawnictwo Dolnośląskie, 2016).

——————

Wstęp: 10 zł od osoby. Liczba miejsc ograniczona. Bilety można zakupić w kasie Muzeum oraz przez Internet: bilety.muzeum.bydgoszcz.pl w zakładce Wydarzenia. Decyduje kolejność zakupu biletów!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Festyn historyczny „Od Prasłowian do P...

11 września 2025 r. w Hali Lejniczej Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicac...

Wystawa „Podzespoły czyli wnętrze Star...

Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach zaprasza na wernis...

XIII Festiwal Blues pod Piecem

30 sierpnia 2025 r. o godz. 19.00 w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach...

150 LAT MUZEALNICTWA ROLNICZEGO NA ZIE...

W 2025 roku przypada 150. rocznica pojawienia się idei muzealnictwa rolniczego ...

XI.Legenda STARa

11.LegendA STARa, to zlot pojazdów  zabytkowych organizowany przez Powiat ...