Z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Muzeum w Grudziądzu prezentuje wystawę „Powstanie Warszawskie w starej fotografii„, złożoną z reprodukcji fotografii pochodzących ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego. Prezentowane fotografie dokumentują zarówno działania konspiracyjne, jak i codzienność okupowanej stolicy. Większość zdjęć została wykonana w sierpniu 1944 roku przez fotografów-amatorów, walczących w powstańczych szeregach. Portrety młodych warszawianek i warszawiaków są wymownym świadectwem odwagi, ofiarności i bezgranicznego zaangażowania w nierówną walkę z hitlerowskim okupantem. Szczególnie miejsce wśród zaprezentowanych fotografii znajdują przedstawienia najmłodszych uczestników zbrojnego zrywu, których beztroskie dzieciństwo zostało przerwane w dramatyczny sposób. Dziś – 80 lat od tamtych dni – zachowane fotografie przenoszą do wieczności pamięć o często bezimiennych bohaterach, których młodość została złożona na ołtarzu Ojczyzny.
Powstanie Warszawskie jest jednym z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski, które wciąż budzi silne emocje, a jego ocena jest przedmiotem nieustannej dyskusji. Jednakże bez wątpienia to największa i najbardziej zaciekła bitwa miejska II wojny światowej. W trakcie 63 dni powstania straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku licznych nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz regularnej eksterminacji prowadzonej przez oddziały niemieckie zginęło od 150 do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Na skutek walk oraz systematycznego wyburzania miasta przez Niemców uległa zniszczeniu większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym wiele bezcennych zabytków oraz obiektów o wartości kulturalnej i duchowej.
Wystawę oglądać można od 23 lipca do 11 sierpnia 2024 roku w hallu Gmachu Głównego Muzeum w Grudziądzu przy ulicy Wodnej 3/5, w dniach i godzinach otwarcia instytucji. Wstęp na wystawę jest bezpłatny
Marta Bolek-Maszewska