Wychodząc naprzeciw potrzebom maturzystów, MOCAK przygotował cykl ośmiu spotkań online, podczas których pomożemy uporządkować wiedzę, poznać sztukę najnowszą, powtórzyć najważniejsze informacje oraz nauczyć się skutecznie rozwiązywać zadania na egzaminie dojrzałości z historii sztuki.
W trakcie pierwszych czterech zajęć wyjdziemy poza ujęcie chronologiczne, skupiając się na definicjach, własnościach dzieł sztuki i sposobach, w jaki o niej myślano. Ich głównym celem jest przygotowanie maturzystów do dwóch wysoko punktowanych zadań na egzaminie: analizy dzieła sztuki i wypracowania. Trwające około 90 minut spotkania odbędą się w każdą sobotę marca 2021 roku w godzinach 15–16.30. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, ze szczególnym wskazaniem na tegorocznych maturzystów i maturzystki. Zajęcia podzielone będą na cztery następujące bloki tematyczne:
Sztuka – artysta – dzieło
6.3.2021, godz. 15–16.30
W trakcie spotkania omówimy podstawowe definicje związane ze sztuką rozumianą jako dziedzina działalności człowieka. Zajmiemy się również rolami, jakie w historii odgrywali artyści i artystki oraz sposobami, w jakie postrzegało ich społeczeństwo. Poruszymy też temat funkcji, jakie dzieła sztuki pełniły na przestrzeni wieków oraz przeobrażeń, jakim podlegał wachlarz dostępnych artystom środków wyrazu.
Kup bilet >>
Zagadnienia formy
13.3.2021, godz. 15–16.30
Spotkanie skoncentruje się na własnościach formalnych dzieł sztuki. W trakcie zajęć dowiemy się, w jaki sposób opisywać malarstwo, rzeźbę, architekturę, a także nowe środki wyrazu, które pojawiły się w sztuce XX wieku.
Treści jawne i ukryte
20.3.2021, godz. 15–16.30
Uczestnicy i uczestniczki zajęć poznają metody, dzięki którym artyści przekazują treści w swojej twórczości. Omówione zostaną zagadnienia abstrakcji i figuracji, sztuki świeckiej i religijnej oraz najważniejsze motywy ikonograficzne występujące w historii sztuki zachodniej.
Odpowiednia metoda
27.3.2021, godz. 15–16.30
Spotkanie poświęcone zostanie przedstawieniu struktury arkusza maturalnego oraz sposobów rozwiązywania zadań w nim zawartych. Prowadzący przedstawi swoje ogólne uwagi na jego temat, a następnie uczestnicy i uczestniczki sami, z jego pomocą, rozwiążą poszczególne zadania.
Zajęcia składają się z dwóch 45-minutowych części z 10-minutową przerwą. Prowadzone będą na platformie Zoom. Spotkania odbywają się w kameralnych grupach (do piętnastu osób). Opłata za udział w zajęciach wynosi 15 zł. Bilety do kupienia wkrótce w sklepie internetowym MOCAK Boookstore.
Po zakupie biletu otrzymają Państwo szczegółowe wskazówki dotyczące udziału w spotkaniu. Jeśli w ciągu 24 godzin nie otrzymają Państwo e-maila zwrotnego, bardzo prosimy o sprawdzenie folderu spam oraz kontakt z Działem Wiedzy o Sztuce w MOCAK-u pod adresem edukacja@mocak.pl i pod numerem telefonu 12 263 40 35 (wtorek – sobota, godz. 9–17).
W kwietniu w drugiej część cyklu Powtórka z historii sztuki przyjrzymy się powojennej sztuce polskiej i światowej. Szczegółowy program wkrótce.
Prowadzenie: Przemysław Ciępka – przewodnik i edukator w MOCAK-u, laureat olimpiady z historii sztuki. Magistrant historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od sześciu lat jako korepetytor z dużymi sukcesami przygotowuje licealistów do olimpiad i matury.