czwartek, 7 listopada, 2024

Powtórka z historii sztuki. Zajęcia dla maturzystów – #MOCAKonline

Wychodząc naprzeciw potrzebom maturzystów, MOCAK przygotował cykl ośmiu spotkań online, podczas których pomożemy uporządkować wiedzę, poznać sztukę najnowszą, powtórzyć najważniejsze informacje oraz nauczyć się skutecznie rozwiązywać zadania na egzaminie dojrzałości z historii sztuki.

W trakcie pierwszych czterech zajęć wyjdziemy poza ujęcie chronologiczne, skupiając się na definicjach, własnościach dzieł sztuki i sposobach, w jaki o niej myślano. Ich głównym celem jest przygotowanie maturzystów do dwóch wysoko punktowanych zadań na egzaminie: analizy dzieła sztuki i wypracowania. Trwające około 90 minut spotkania odbędą się w każdą sobotę marca 2021 roku w godzinach 15–16.30. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, ze szczególnym wskazaniem na tegorocznych maturzystów i maturzystki. Zajęcia podzielone będą na cztery następujące bloki tematyczne:

Sztuka – artysta – dzieło
6.3.2021, godz. 15–16.30

W trakcie spotkania omówimy podstawowe definicje związane ze sztuką rozumianą jako dziedzina działalności człowieka. Zajmiemy się również rolami, jakie w historii odgrywali artyści i artystki oraz sposobami, w jakie postrzegało ich społeczeństwo. Poruszymy też temat funkcji, jakie dzieła sztuki pełniły na przestrzeni wieków oraz przeobrażeń, jakim podlegał wachlarz dostępnych artystom środków wyrazu.

Kup bilet >>


Zagadnienia formy
13.3.2021, godz. 15–16.30

Spotkanie skoncentruje się na własnościach formalnych dzieł sztuki. W trakcie zajęć dowiemy się, w jaki sposób opisywać malarstwo, rzeźbę, architekturę, a także nowe środki wyrazu, które pojawiły się w sztuce XX wieku.

Kup bilet >>


Treści jawne i ukryte
20.3.2021, godz. 15–16.30

Uczestnicy i uczestniczki zajęć poznają metody, dzięki którym artyści przekazują treści w swojej twórczości. Omówione zostaną zagadnienia abstrakcji i figuracji, sztuki świeckiej i religijnej oraz najważniejsze motywy ikonograficzne występujące w historii sztuki zachodniej.

Kup bilet >>


Odpowiednia metoda
27.3.2021, godz. 15–16.30

Spotkanie poświęcone zostanie przedstawieniu struktury arkusza maturalnego oraz sposobów rozwiązywania zadań w nim zawartych. Prowadzący przedstawi swoje ogólne uwagi na jego temat, a następnie uczestnicy i uczestniczki sami, z jego pomocą, rozwiążą poszczególne zadania.

Kup bilet>>


Zajęcia składają się z dwóch 45-minutowych części z 10-minutową przerwą. Prowadzone będą na platformie Zoom. Spotkania odbywają się w kameralnych grupach (do piętnastu osób). Opłata za udział w zajęciach wynosi 15 zł. Bilety do kupienia wkrótce w sklepie internetowym MOCAK Boookstore.

Po zakupie biletu otrzymają Państwo szczegółowe wskazówki dotyczące udziału w spotkaniu. Jeśli w ciągu 24 godzin nie otrzymają Państwo e-maila zwrotnego, bardzo prosimy o sprawdzenie folderu spam oraz kontakt z Działem Wiedzy o Sztuce w MOCAK-u pod adresem edukacja@mocak.pl i pod numerem telefonu 12 263 40 35 (wtorek – sobota, godz. 9–17).

W kwietniu w drugiej część cyklu Powtórka z historii sztuki przyjrzymy się powojennej sztuce polskiej i światowej. Szczegółowy program wkrótce.

Prowadzenie: Przemysław Ciępka – przewodnik i edukator w MOCAK-u, laureat olimpiady z historii sztuki. Magistrant historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od sześciu lat jako korepetytor z dużymi sukcesami przygotowuje licealistów do olimpiad i matury.

ŹródłoMOCAK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...