Jednym z najbardziej rozpoznawalnych kaszubskich utworów są „Kaszubskie nuty”. Piosenkę zaczynającą się od słów: „To je krótczé, to je dłudżé…” zna większość Kaszubów oraz wielu mieszkańców innych regionów Polski. Ta śpiewana wyliczanka pełni ważną rolę popularyzując język kaszubski, a dla turystów staje się istotnym wyznacznikiem pomorskiej kultury. Poświęcono jej wiele artykułów, na jej temat powstała książka autorstwa Romana Drzeżdżona.
Do wykonania „Kaszubskich nut” potrzebna jest tablica bądź plansza, na której malowane są znaki symbolizujące istotne elementy materialnego i duchowego dziedzictwa Kaszubów. Można je podzielić na 9 grup:
- Kaszubska stolica
- Instrumenty, muzyka kaszubska
- Co to znaczy być Kaszubą?
- Praca na roli
- Drzewa i las w kaszubskiej kulturze
- Koło, środki transportu
- Pieniądze
- Zwierzęta
- Klëka, czyli komunikacja.
Właśnie tych 9 tematów badał w 2021 roku pracownik Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie dr Dariusz Majkowski, który otrzymał na ten cel stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Swój projekt zatytułował: „Kaszubskie nuty, czyli upowszechnianie kultury materialnej i duchowej za pomocą wyliczanki”. Efektem jego pracy są m.in. artykuły, które ukazywały się w miesięczniku „Pomerania”, a teraz są też dostępne na stronie internetowej www.mojestrone.pl (zakładka: Kaszubskie nuty), wraz z bogatymi opisami, ilustracjami i nagranymi wypowiedziami ekspertów. Wśród nich są przedstawiciele MPiMKP w Wejherowie, Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach, Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie i Kaszubskiego Forum Kultury w Gdyni.
– Zapraszam do czytania, oglądania i słuchania materiałów, jakie zamieściłem na stronie internetowej. Mam nadzieję, że wzbogaci to Waszą wiedzę o kulturze kaszubskiej i pomoże znaleźć odpowiedzi m.in. na pytania: Kto może uważać siebie za Kaszubę? Czy stolicą Kaszub możemy nazywać Gdańsk, Kartuzy lub Kościerzynę? Co wyróżnia muzykę kaszubską? Dlaczego gość wchodzący do chlewa powinien włożyć ręce za pasek lub w kieszeń? – mówi Dariusz Majkowski.
Na stronie mojestrone.pl można dowiedzieć się znacznie więcej. Polecamy!