niedziela, 22 grudnia, 2024

Prawa ochrony dziedzictwa kultury i orzecznictwo administracyjne

W ubiegłym roku, nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego, ukazała się publikacja autorstwa Małgorzaty Joanny Węgrzak pt. Zasady prawa ochrony dziedzictwa kultury w orzecznictwie sądów administracyjnych.

Autorka publikacji jest adiunktem w Katedrze Praw Człowieka i Prawa Wolności Intelektualnej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, a prezentowane przez nią zagadnienie stanowi nowatorską próbę wyodrębnienia w sposób szczegółowy prawa dziedzictwa kultury jako osobnej gałęzi prawa. Doktryna wypracowała już pogląd uznający istnienie prawa ochrony dziedzictwa kultury jako takiego, jednak nikt do tej pory nie podjął kompleksowej próby opisu ochrony dziedzictwa kultury jako gałęzi prawa.

Gałąź ta rekonstruowana jest tutaj na podstawie orzecznictwa sądów administracyjnych, w oparciu o zasady, na których to orzecznictwo bazuje, a które wychodzą od modelu Dworkina. Uznanie istniejących zasad jako specyficznych dla danego prawa stanowi podstawę jego wyodrębnienia. Prawo ochrony dziedzictwa kultury traktowane jest w opracowaniu w sposób kompleksowy, publikacja uwzględnia metody regulacji prawa cywilnego, karnego, administracyjnego oraz akceptuje wzajemne przenikanie się norm prawa publicznego i prywatnego. Autorka dokonuje wyodrębnienia tych zasad, które są swoiste dla omawianego prawa, a orzecznictwo administracyjne uwzględniane jest tutaj ze względu na swoją rolę legitymizującą te zasady. Wskazuje ono bowiem w sposób wyraźny na ważkość poruszanego tematu, a w sposób pośredni dzięki temu również na akceptację tak rekonstruowanego prawa przez doktrynę. Z tego powodu większy nacisk położono na znaczenie stosowania prawa w praktyce niż samo ustawodawstwo, nie oznacza to jednak całkowitego pominięcia tego ostatniego. Ze względu na specyfikę opracowania, szczególny nacisk położono na kwestię ochrony zabytków, ponieważ stanowi ona główny nurt orzecznictwa sądów administracyjnych. Jednakże stoi za takim podejściem przekonanie, że całość daje się z powodzeniem zastosować do przedmiotu ochrony pozostałych składowych rekonstruowanych norm prawnych.

Publikacja jest niezwykle istotna dla wszystkich osób zajmujących się ochroną dziedzictwa kultury i być może w przyszłości stanie za wyodrębnieniem zwartego katalogu norm w jednej publikacji zbiorczej.

Metryka:

Rok wydania: 2020
Stan prawny: 17.11.2020 r.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego
Liczba stron: 309
ISBN: 978-83-8206-185-7
Recenzenci: dr hab. Piotr Stec, prof. PO
dr hab. Sławomir Tkacz, prof. UŚ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...