środa, 22 stycznia, 2025

„Prawdziwa sensacja”: rzadka ceramika Ru z Chin odkryta w Porzellansammlung

Znajdująca się w zasobach Staatliche Kunstsammlungen Dresden kolekcja porcelany drezdeńskiej (Porzellansammlung) wciąż odkrywa przed badaczami swoje tajemnice. Podczas realizowanego w muzeum projektu badawczego odkryto, że znajdująca się w jej zbiorach miska nie pochodzi z Korei, ale z chińskiej dynastii Song (960–1127). Podobna miska w 2017 roku została sprzedana na aukcji Sotheby za 37,7 miliona dolarów.

Zbiory Porzellansammlung są inwentaryzowane we współpracy z ponad 20 międzynarodowymi ekspertami z Chin, Japonii, Tajwanu, Holandii, Wielkiej Brytanii i USA. Wśród nich jest uznana na całym świecie specjalistka w dziedzinie chińskiej ceramiki, Regina Krahl. Podczas wycieczki do Drezna na początku 2020 roku zwróciła ona uwagę na dość niepozorny przedmiot: płaską miskę o średnicy 13 centymetrów, prawdopodobnie pierwotnie przeznaczoną do mycia pędzli. Jej elegancja i piękno tkwi w jakości projektu, intensywności koloru i połysku szkliwa. Ma stonowaną niebieskawo-zieloną glazurę z charakterystycznym dla ceramiki Ru wzorem przypominającym spękany lód. 

Spośród bogactwa chińskiej ceramiki, wyroby Ru są najrzadsze i zawsze były uważane za absolutny top – nie tylko ze względu na zawarte w ich prostocie piękno, ale przede wszystkim ze względu na ich historyczne znaczenie. Na całym świecie przetrwało mniej niż sto prac i Ta pula w zasadzie nie rośnie. To „znalezisko” w Dreźnie jest więc wielkim wydarzeniem międzynarodowym

mówi Regina Krahl.

Miska pierwotnie należała do lekarza Oscara Rücker-Embdena, który kupił ją przebywając w Chinach w latach 1913–1914. W 1927 r. została odkupiona przez Ernsta Alberta Zimmermanna, ówczesnego dyrektora Porzellansammlung, i trafiła do drezdeńskiej kolekcji ceramiki chińskiej i koreańskiej. Ernst Zimmermann był szanowanym na całym świecie autorytetem w dziedzinie pochodzącej z Azji Wschodniej porcelany. Dzięki swojej wiedzy i dobrym kontaktom międzynarodowym był w stanie stworzyć znakomitą kolekcję. 

Ceramika Ru pochodzi z czasów chińskiej dynastii Song (960–1127) i była produkowana tylko przez bardzo krótki okres – około 20 lat. Ponieważ naczynia Ru są tak rzadkie uważano, że miska w drezdeńskim Porzellansammlung pochodzi z Korei i powstała między X a XIII wiekiem. Koreańska porcelana i ceramika z tamtej epoki są bardzo podobne do ceramiki Ru; często trudno jest je rozróżnić. Obiekt w Porzellansammlung SKD jest 88. znanym dotychczas elementem kolekcji Ru.

Oczywiście wiedzieliśmy, że w drezdeńskiej Porzellansammlung można znaleźć cenne skarby, w tym te mało znane. Ale fakt, że zawiera ona miskę pochodzącą z legendarnej kolekcji ceramiki Ru, jest prawdziwą sensacją. Miska jest jednym z pierwszych elementów kolekcji, która została wykonana ponad 900 lat temu, wyłącznie na chiński dwór cesarski. Ponieważ wkrótce potem dynastia Song została wyparta przez najeźdźców na południe Chin, ceramika Ru stała się zmitologizowaną pamiątką po wyidealizowanej, utraconej przeszłości. Do dziś uważana jest za ikonę kultury chińskiej, choć jej wyjątkowa rzadkość sprawia, że ​​niewielu ma okazję podziwiać oryginał, nie mówiąc już o posiadaniu. Ta przesiąknięta historią miseczka doskonale pasuje do Drezna, w którym August Mocny zgromadził największą poza Azją kolekcję chińskiej porcelany

podkreśla Julia Weber, dyrektor Porzellansammlung.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...