Znajdująca się w zasobach Staatliche Kunstsammlungen Dresden kolekcja porcelany drezdeńskiej (Porzellansammlung) wciąż odkrywa przed badaczami swoje tajemnice. Podczas realizowanego w muzeum projektu badawczego odkryto, że znajdująca się w jej zbiorach miska nie pochodzi z Korei, ale z chińskiej dynastii Song (960–1127). Podobna miska w 2017 roku została sprzedana na aukcji Sotheby za 37,7 miliona dolarów.
Zbiory Porzellansammlung są inwentaryzowane we współpracy z ponad 20 międzynarodowymi ekspertami z Chin, Japonii, Tajwanu, Holandii, Wielkiej Brytanii i USA. Wśród nich jest uznana na całym świecie specjalistka w dziedzinie chińskiej ceramiki, Regina Krahl. Podczas wycieczki do Drezna na początku 2020 roku zwróciła ona uwagę na dość niepozorny przedmiot: płaską miskę o średnicy 13 centymetrów, prawdopodobnie pierwotnie przeznaczoną do mycia pędzli. Jej elegancja i piękno tkwi w jakości projektu, intensywności koloru i połysku szkliwa. Ma stonowaną niebieskawo-zieloną glazurę z charakterystycznym dla ceramiki Ru wzorem przypominającym spękany lód.
mówi Regina Krahl.
Miska pierwotnie należała do lekarza Oscara Rücker-Embdena, który kupił ją przebywając w Chinach w latach 1913–1914. W 1927 r. została odkupiona przez Ernsta Alberta Zimmermanna, ówczesnego dyrektora Porzellansammlung, i trafiła do drezdeńskiej kolekcji ceramiki chińskiej i koreańskiej. Ernst Zimmermann był szanowanym na całym świecie autorytetem w dziedzinie pochodzącej z Azji Wschodniej porcelany. Dzięki swojej wiedzy i dobrym kontaktom międzynarodowym był w stanie stworzyć znakomitą kolekcję.
Ceramika Ru pochodzi z czasów chińskiej dynastii Song (960–1127) i była produkowana tylko przez bardzo krótki okres – około 20 lat. Ponieważ naczynia Ru są tak rzadkie uważano, że miska w drezdeńskim Porzellansammlung pochodzi z Korei i powstała między X a XIII wiekiem. Koreańska porcelana i ceramika z tamtej epoki są bardzo podobne do ceramiki Ru; często trudno jest je rozróżnić. Obiekt w Porzellansammlung SKD jest 88. znanym dotychczas elementem kolekcji Ru.
podkreśla Julia Weber, dyrektor Porzellansammlung.