Wpisując się twórczo w obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, Opera Krakowska przygotowała niezwykłe widowisko muzyczno-sceniczne w formie musicalu, zatytułowane „Kopernik”. To spektakularne przedsięwzięcie zrealizowane zostanie przez Solistów, Orkiestrę, Chór oraz Balet Opery Krakowskiej pod dyrekcją Maestro Piotra Sułkowskiego, a także współpracujących z instytucją wybitnych twórców i realizatorów krajowej sceny muzycznej w niedzielę, 1 października o godz. 18:30. Patronatem honorowym wydarzenie objęli: Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Iwona Gibas – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego.
Barwna i wielowątkowa fabuła „Kopernika” przywołuje najważniejsze wydarzenia z życia naukowca, które osadzone zostały w realiach społeczno-politycznych epoki odrodzenia. Tok zdarzeń – w tym powstanie teorii heliocentrycznej, będące punktem kulminacyjnym badań naukowych genialnego astronoma i jednocześnie całego spektaklu, zilustrowany został muzyką, w której wybrzmiewają echa dawnych form wokalnych oraz instrumentalnych, takich jak madrygał czy chorał gregoriański.
„Kopernik” to spektakl nowoczesnego teatru muzycznego, który operuje zaawansowanymi rozwiązaniami w zakresie światła, dźwięku i gry scenicznej. Całości dopełniają spektakularne efekty multimedialne, współkreujące wielobarwną rzeczywistość, w której rozgrywa się akcją musicalu.
W 2023 roku Opera Krakowska – instytucja kultury, której jedną z najistotniejszych misji jest popularyzacja muzyki klasycznej oraz współczesnych jej form, w tym bogatego polskiego dziedzictwa kulturowego – postanowiła aktywnie włączyć się w przypadające obecnie obchody Roku Kopernikowskiego. W tym celu dyrekcja i zespoły artystyczne Opery Krakowskiej oraz współpracujący z nią artyści i realizatorzy, m. in. kompozytor Tomasz Szymuś, pisarka Ałbena Grabowska oraz autor piosenek Daniel Wyszogrodzki, przygotowali wielkie, rzec można bezprecedensowe przedsięwzięcie muzyczne, jakim stało się właśnie stworzenie i produkcja musicalu „Kopernik”.
Światowe prawykonanie tego utworu miało miejsce 20 maja bieżącego roku na dziedzińcu katedralnym we Fromborku, w którym to mieście słynny astronom spędził większość swego życia, tworząc właśnie tam swoje rewolucyjne dzieło „De revolutionibus orbium coelestium” i gdzie pod posadzką miejscowej katedry spoczywają jego doczesne szczątki.
Natomiast premiera dzieła na deskach Opery Krakowskiej odbędzie się 1 października bieżącego roku o godz. 18:30. Planowane są także regularne prezentacje spektaklu (najbliższe w dniach 3-6 oraz 8 października).
Autorzy i realizatorzy przygotowanego z rozmachem przedsięwzięcia artystycznego są przekonani, że tak niezwykłe i oryginalne wydarzenie wzbogaci ofertę kulturalną nie tylko Małopolski, lecz także przyczyni się istotnie do promocji polskiego dziedzictwa muzycznego, zwłaszcza w zakresie muzyki współczesnej, wspierając tym samym proces kształtowania wizerunku Krakowa i całego regionu jako miejsc, które z wprawą łączą stare z nowym – dziedzictwo kulturowe i historyczne z nowoczesnymi zjawiskami w przestrzeni artystycznej.
Spektakl „Kopernik” posiada także niezaprzeczalny walor edukacyjny. Życie astronoma, całkowicie podporządkowane twórczej idei, pracy badawczej i naukowej, a także bezkompromisowa konsekwencja w tej postawie, stanowią wzór do naśladowania dla kolejnych pokoleń tworzących ciągłość dziejów. Musical przedstawia kopernikańską historię w sposób niezwykle komunikatywny, ze wszech miar interesujący i intrygujący, przez co stanowi znakomite uzupełnienie dla programu edukacyjnego realizowanego w szkołach, w zakresie lekcji historii, muzyki czy też specjalistycznych kół zainteresowań.
Zapraszamy również bardzo serdecznie na spotkanie z realizatorami oraz odtwórcami głównych ról w piątek, 29 września na godz. 15:00 do Opery Krakowskiej.
Mecenasem Musicalu Kopernik jest ORLEN.
Bilety do nabycia w Kasie Opery lub na https://opera.krakow.pl/spektakle/kopernik
Źródło: Serwis Prasowy UMWM