Z początkiem maja rozpoczęła się realizacja projektu edukacyjnego w ramach programu stypendialnego „Mistrz-Uczeń”, którego partnerem jest Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach.
Beneficjentami programu są Mistrz – Bogdan Kareł, Łemko, snycerz, którego rodzina wywodzi się ze wsi Łosie oraz Uczeń – Piotr Krynicki, Łemko, architekt i tłumacz mieszkający w Leszczynach. Celem programu jest nauka tradycyjnego rzemiosła związanego z regionem Łemkowszczyzny, z którego pochodzą Mistrz i Uczeń. W ramach projektu, podczas cyklicznych spotkań, które będą trwały od maja do grudnia, Bogdan Kareł będzie uczył Piotra Krynickiego umiejętności rzeźbienia w drewnie i wybranych technik snycerskich. Efektem projektu będzie rzeźba w postaci nieistniejących drzwi diakońskich w XVIII-wiecznym barokowym ikonostasie greckokatolickiej cerkwi w Bartnem, która jest oddziałem naszego Muzeum.
Bogdan Kareł zajmuje się snycerstwem od 35 lat. Tworzy kanoniczne ikony w formie płaskorzeźb, ramy do ikon, obrazów, zdobienia elementów architektonicznych w budynkach. Jest autorem serii krzyży morowych typu CARAVACA zlokalizowanych w Beskidzie Niskim na terenie zapomnianych i nieoznaczonych cmentarzy cholerycznych. Piotr Krynicki uprawia amatorsko sztuki plastyczne głównie linoryt, grafikę i malarstwo sakralne. Wykonał rekonstrukcję Chrystusa Ukrzyżowanego w technice malarskiej na wykroju z blachy na przydrożnym krzyżu drewnianym zlokalizowanym w Leszczynach.
Zrealizowano w ramach Programu Stypendialnego Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi „Mistrz-Uczeń” ze środków Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Źródło: Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach