środa, 23 kwietnia, 2025

PROJEKT HEREDITAS – ARCYDZIEŁA W WYSOKIEJ JAKOŚCI

Zdjęcia w jakości 6k, blisko 44 000 nowych obiektów, a w tle wielka transformacja cyfrowa instytucji – tak w skrócie można podsumować główne efekty projektu „Hereditas. Digitalizacja udostępnianie zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie”, którego realizacja trwała ponad 3 lata. Rezultaty można już oglądać na platformie Cyfrowe MNW (https://cyfrowe.mnw.art.pl), na której łączna liczba opublikowanych zbiorów przekroczyła właśnie 100 000.

Wśród zdigitalizowanych i opublikowanych w ramach projektu obiektów, tworzących łącznie 58 kolekcji tematycznych, znalazły się reprezentatywne zbiory polskiego i światowego dziedzictwa kulturowego, m.in. sztuki orientalnej, wschodniochrześcijańskiej, starożytnej, rzeźby, obrazy, rysunki, grafika, fotografie, negatywy i numizmaty. Bogato reprezentowane jest również rzemiosło artystyczne, w tym złotnictwo, szkło i tkaniny, także z Muzeum w Nieborowie i Arkadii, gdzie po raz pierwszy digitalizacji zostały poddane zbiory zgromadzone przez ród Radziwiłłów. Publikacji zbiorów na platformie towarzyszą noty popularnonaukowe, materiały edukacyjne, audiodeskrypcje i 15 ścieżek tematycznych, zachęcających do pogłębiania wiedzy i eksplorowania kolekcji.

Podkreślić należy zwłaszcza zmianę w jakości udostępnianych zbiorów, która nastąpiła w odpowiedzi na potrzeby różnych grup odbiorców kultury cyfrowej, w tym sektora przemysłów kreatywnych. W ramach polityki otwartości zdecydowano się na publikowanie i umożliwienie pobrania przez użytkowników zdjęć w rozdzielczości do 6000 pikseli na dłuższym boku, a więc w jakości przewyższającej przyjęte dotychczas standardy w cyfrowym świecie muzeów, nie tylko w skali kraju.
Podwyższenie jakości digitalizacji i udostępniania zbiorów stało się możliwe dzięki szeroko zakrojonej transformacji cyfrowej Muzeum Narodowego w Warszawie. Polegała ona przede wszystkim na stworzeniu architektury IT przeznaczonej do długotrwałej archiwizacji zasobów, na której powstało Repozytorium Cyfrowe, oraz wyposażeniu stanowisk digitalizacyjnych w światowej klasy sprzęt fotograficzny i oświetleniowy. Opisane zmiany nie byłby także możliwe bez wdrożenia nowego systemu bazodanowego MUZA MNW, który został znacznie rozbudowany, pozwalając na optymalizację pracy muzealników w ewidencjonowaniu i zarządzaniu zbiorami.

„Hereditas” to projekt angażujący zespół ponad 90 osób z różnych obszarów MNW, w tym pracowników opracowujących zbiory, redaktorów i analityków zasobów cyfrowych, fotografów i grafików, specjalistów ds. IT, promocji, kadr, księgowości i finansów, a także konserwatorów i osób zajmujących się ruchem muzealiów. To dzięki nim możliwa była realizacja tak wymagającego pod względem organizacyjnym

i logistycznym zadania, zwłaszcza że zdecydowana większość obiektów, na co dzień niedostępna dla publiczności, gdyż znajdująca się w magazynach, została poddana nie tylko digitalizacji, ale również renowacji i konserwacji.

Projekt o wartości blisko 20 mln zł został zrealizowany w ramach dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa w ramach działania 2.3 Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego, poddziałanie 2.3.2 Cyfrowe udostępnienie zasobów kultury oraz ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Monika Bala

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...