poniedziałek, 20 stycznia, 2025

Promocja książki Serce Tory. Tom 2

22.02, 18:00 | Promocja książki Serce Tory. Tom 2

Zapraszamy na promocję książki Serce Tory, t. 2. Komentarze do Księgi Kapłańskiej, Liczb i Powtórzonego Prawa rabina Shaia Helda w tłumaczeniu Barbary Krawcowicz, wydanej przez Wydawnictwo ŻIH i Fundację Ledor Wador. Gośćmi spotkania będą Agnieszka Van Bergh, Stanisław Krajewski i Piotr Paziński.

Drugi tom zbioru esejów nowojorskiego rabina Shaia Helda – teologa i współzałożyciela Hadar Institute w Nowym Jorku – w których komentuje on cotygodniowe czytania Tory.

Held odnosi mądrość Tory do sytuacji współczesnego człowieka, zapraszając do głębokiej refleksji nad własnym życiem oraz sposobem, w jaki postrzegamy i traktujemy siebie oraz innych. Dogłębnie analizuje Talmud i midrasze, odwołuje się do wielkich pisarzy literatury światowej, a także do myślicieli innych religii, aby znaleźć odpowiedzi na fundamentalne pytania – o Boga, naturę ludzką i o to, co znaczy być osobą religijną we współczesnym świecie. Podkreśla przy tym wagę empatii w etyce żydowskiej oraz rolę boskiej miłości w żydowskiej teologii. Książka może być ważnym odkryciem także dla chrześcijan – pomaga lepiej zrozumieć wspólną przestrzeń między chrześcijaństwem i judaizmem.

Prezentowane w tej książce komentarze są pełne pasji, współczucia, współodczuwania oraz ostrożnej nadziei. Zachęcają Czytelniczki i Czytelników do takiego odczytania Pisma i Tradycji, w którym Majestat Najwyższego najpełniej wyraża się w Jego bezustannej trosce o tych, których my często wolimy nie dostrzegać: społecznie wykluczonych, słabszych lub obcych.

Ze słowa wstępnego dr Agnieszki Van Bergh (Fundacja LEDOR WADOR)

Spotkanie odbędzie się 22 lutego 2024 r. o godzinie 18:00 online i będzie transmitowane na Facebooku ŻIH.

_____

Agnieszka Van Bergh – absolwentka psychologii i kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Doktorantka w Szkole Nauk Społecznych Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. W latach 1998-2006 asystent w Pracowni Psychologii Kulturowej i Badań Międzykulturowych PAN oraz wykładowca na Wydziale Psychologii Międzykulturowej w SWPS w Warszawie. Mama cudownej czwórki: Jakuba, Sary, Niny i Dalii. Mieszka z mężem Jamesem i dziećmi w Toronto. Zainteresowania: filozofia A.J. Heschela, współczesna religijna myśl żydowska, teorie międzypokoleniowego dziedziczenia traumy, systemowa terapia rodzin.

Stanisław Krajewski – profesor w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, żydowski współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów od jej powstania w roku 1990. Autor m.in. książek „Żydzi, judaizm, Polska”, „54 komentarze do Tory dla nawet najmniej religijnych spośród nas”, „Poland and the Jews: Reflections of a Polish Polish Jew”, „Tajemnica Izraela a tajemnica Kościoła”, „Nasza żydowskość”, „Co zawdzięczam dialogowi międzyreligijnemu i chrześcijaństwu”.

Piotr Paziński – pisarz, tłumacz, dziennikarz i badacz związany z Uniwersytetem Muri im. Franza Kafki. Zajmuje się tematyką żydowską w literaturze, filozofią i judaizmem. Autor m.in. książek „Labirynt i drzewo (2005), „Rzeczywistość poprzecierana (2015) i „Atrapy stworzenia (2020), a także antologii polskiej noweli grozy „Opowieści niesamowite z języka polskiego (2021). Tłumaczył m.in. Amosa Oza, Szmuela Josefa Agnona i Fanię Oz-Salzberger. W latach 2000-2019 był redaktorem naczelnym pisma „Midrasz”.

Spotkanie będzie transmitowane na Facebooku ŻIH.

Żydowski Instytut Historyczny 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...