22.02, 18:00 | Promocja książki Serce Tory. Tom 2
Zapraszamy na promocję książki Serce Tory, t. 2. Komentarze do Księgi Kapłańskiej, Liczb i Powtórzonego Prawa rabina Shaia Helda w tłumaczeniu Barbary Krawcowicz, wydanej przez Wydawnictwo ŻIH i Fundację Ledor Wador. Gośćmi spotkania będą Agnieszka Van Bergh, Stanisław Krajewski i Piotr Paziński.
Drugi tom zbioru esejów nowojorskiego rabina Shaia Helda – teologa i współzałożyciela Hadar Institute w Nowym Jorku – w których komentuje on cotygodniowe czytania Tory.
Held odnosi mądrość Tory do sytuacji współczesnego człowieka, zapraszając do głębokiej refleksji nad własnym życiem oraz sposobem, w jaki postrzegamy i traktujemy siebie oraz innych. Dogłębnie analizuje Talmud i midrasze, odwołuje się do wielkich pisarzy literatury światowej, a także do myślicieli innych religii, aby znaleźć odpowiedzi na fundamentalne pytania – o Boga, naturę ludzką i o to, co znaczy być osobą religijną we współczesnym świecie. Podkreśla przy tym wagę empatii w etyce żydowskiej oraz rolę boskiej miłości w żydowskiej teologii. Książka może być ważnym odkryciem także dla chrześcijan – pomaga lepiej zrozumieć wspólną przestrzeń między chrześcijaństwem i judaizmem.
Prezentowane w tej książce komentarze są pełne pasji, współczucia, współodczuwania oraz ostrożnej nadziei. Zachęcają Czytelniczki i Czytelników do takiego odczytania Pisma i Tradycji, w którym Majestat Najwyższego najpełniej wyraża się w Jego bezustannej trosce o tych, których my często wolimy nie dostrzegać: społecznie wykluczonych, słabszych lub obcych.
Ze słowa wstępnego dr Agnieszki Van Bergh (Fundacja LEDOR WADOR)
Spotkanie odbędzie się 22 lutego 2024 r. o godzinie 18:00 online i będzie transmitowane na Facebooku ŻIH.
_____
Agnieszka Van Bergh – absolwentka psychologii i kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Doktorantka w Szkole Nauk Społecznych Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. W latach 1998-2006 asystent w Pracowni Psychologii Kulturowej i Badań Międzykulturowych PAN oraz wykładowca na Wydziale Psychologii Międzykulturowej w SWPS w Warszawie. Mama cudownej czwórki: Jakuba, Sary, Niny i Dalii. Mieszka z mężem Jamesem i dziećmi w Toronto. Zainteresowania: filozofia A.J. Heschela, współczesna religijna myśl żydowska, teorie międzypokoleniowego dziedziczenia traumy, systemowa terapia rodzin.
Stanisław Krajewski – profesor w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, żydowski współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów od jej powstania w roku 1990. Autor m.in. książek „Żydzi, judaizm, Polska”, „54 komentarze do Tory dla nawet najmniej religijnych spośród nas”, „Poland and the Jews: Reflections of a Polish Polish Jew”, „Tajemnica Izraela a tajemnica Kościoła”, „Nasza żydowskość”, „Co zawdzięczam dialogowi międzyreligijnemu i chrześcijaństwu”.
Piotr Paziński – pisarz, tłumacz, dziennikarz i badacz związany z Uniwersytetem Muri im. Franza Kafki. Zajmuje się tematyką żydowską w literaturze, filozofią i judaizmem. Autor m.in. książek „Labirynt i drzewo (2005), „Rzeczywistość poprzecierana (2015) i „Atrapy stworzenia (2020), a także antologii polskiej noweli grozy „Opowieści niesamowite z języka polskiego (2021). Tłumaczył m.in. Amosa Oza, Szmuela Josefa Agnona i Fanię Oz-Salzberger. W latach 2000-2019 był redaktorem naczelnym pisma „Midrasz”.
Spotkanie będzie transmitowane na Facebooku ŻIH.
Żydowski Instytut Historyczny