środa, 22 stycznia, 2025

Przenikanie – Stanisław Gadomski | Barbara Kubska. Polski strój ludowy ze śląskim suplementem

Wystawa fotografii ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej

Fotografie ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach, prezentowane w formie wielkoformatowych wydruków, stały się swoistą scenografią 14. Międzykulturowego Festiwalu Folklorystycznego „Zagłębie i Sąsiedzi”. Tytułowe przenikanie to nie tylko dialog między zdjęciami Stanisława Gadomskiego i Barbary Kubskiej, to również doświadczanie wciąż żywej kultury i tradycji wraz z osobami uczestniczącymi w festiwalowych wydarzeniach.

Tytuł wystawy nawiązuje do zdjęć Stanisława Gadomskiego (1929–2013) z cyklu „Polskie stroje ludowe”, które w latach 1979–1981 publikowane były na ostatniej stronie tygodnika „Panorama”. Gadomski wykonał fotografie w ścisłej współpracy z etnografami i kustoszami z ponad dwudziestu muzeów oraz członkami kilkunastu zespołów folklorystycznych, którzy udostępnili mu stroje do sesji fotograficznych, często też sami pozowali do zdjęć.

Dopełnieniem serii zdjęć Stanisława Gadomskiego są fotografie Barbary Kubskiej (ur. 1986). W 2016 roku, na zaproszenie Muzeum Miejskiego w Tychach, artystka udokumentowała wiejskie ubiory odświętne i obrzędowe, które noszono na Górnym Śląsku i ziemiach sąsiednich w XIX i w pierwszej połowie XX wieku. Podobnie jak fotoreporter „Panoramy”, Barbara Kubska wykonała zdjęcia w plenerze, wprowadziła jednak płócienne tło. Nasuwa ono skojarzenie ze zgrzebną codziennością, w której żyli dawni właściciele prezentowanych ubiorów – zakładano je przecież wyłącznie na szczególne okazje: do kościoła czy na wesele. Przypomina też, że kiedyś cała sztuka płótna potrafiła wiele znaczyć – płócienną tkaninę (przewidzianą do wykorzystania w przyszłości), podobnie jak gotowe elementy stroju, darowano córkom jako wyprawę weselną. Płótno odnosi także do teł fotograficznych, które pozwalały wędrownym fotografom zaaranżować namiastkę atelier.

Stroje paradne różnicowały poszczególne regiony i wsie, a w obrębie grupy mówiły o statusie społecznym swoich właścicielek i właścicieli. Dwie wielkie wojny, przesunięcie granic, coraz częstsze kontakty z miastem spowodowały, że w części regionów strój zanikł (wcześniej męski niż kobiecy). Pozostały muzealne obiekty oraz fotografie. Stroje, które do dziś są używane przez zespoły folklorystyczne czy pasjonatów lokalnej tradycji świadczą o ciągłości wzorów kulturowych w różnych częściach kraju.

Na wystawie można zobaczyć stroje: pszczyński, rozbarski, raciborski, z okolic Nysy, wilamowski, laski z okolic Bielska-Białej, Wilamowic i Kęt, mieszczan żywieckich, z okolic Częstochowy, kaszubski, warmiński, Bamberek poznańskich, łowicki, opoczyński, rzeszowski, biskupiański, krzczonowski, krakowski z okolic Bronowic, Krakowiaków Wschodnich i Górali podhalańskich.

opieka merytoryczna: Ewelina Lasota (Dział Fotografii Muzeum Miejskiego w Tychach)
projekt: KLARstudio.pl

organizator: Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej
partner: Muzeum Miejskie w Tychach

czas trwania: 12 kwietnia–17 maja 2024
wystawa czynna:
poniedziałek–niedziela: 8.00–20.30
(wystawa niedostępna w dniach: 1–3 i 6–8 maja)
miejsce: Galeria Sztuki Pałacu Kultury Zagłębia (hol główny), pl. Wolności 1, Dąbrowa Górnicza
wstęp wolny

więcej: https://muzeum.tychy.pl/wystawa/przenikanie-stanislaw-gadomski-barbara-kubska-polski-stroj-ludowy-ze-slaskim-suplementem/

fot. strój raciborski druhny weselnej, fot. Barbara Kubska, 2016, ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach
fot. wystawy Artur Pławski / Muzeum Miejskie w Tychach

Agnieszka Woszczyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...