czwartek, 7 listopada, 2024

PRZESTRZENIE OŻYWIONE

Galeria Sztuki BWA JATKI w Nowym Targu zaprasza na otwarcie wystawy poznańskiego artysty Piotra Pawła Drozdowicza. Wernisaż odbędzie się w piątek 1 marca o godzinie 18:00.

PIOTR PAWEŁ DROZDOWICZ

Urodzony w 1971 r. w Świdnicy poznański artysta malarz, doktor sztuki. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W 1998 uzyskał dyplom z wyróżnieniem w zakresie malarstwa ściennego. W latach 1998-1999 odbył staż artystyczny w Ecole des Beaux-Arts w Rennes we Francji. W 2014 uzyskał doktorat z malarstwa na Wydziale Malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Od 2009 uczy rysunku i malarstwa na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej. Swoje doświadczenia artystyczne łączy z wykonywaniem muzyki chóralnej. Od 2016 jest członkiem Chóru Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki”.

Zajmuje się malarstwem olejnym, akwarelą oraz malarstwem ściennym specjalizując się w technikach al fresco, al secco, a także technice keim A. Brał udział w wielu wystawach. Projektuje wnętrza architektoniczne z zastosowaniem malarstwa ściennego. Zrealizował wiele realizacji ściennych w Polsce i we Francji, m.in. „Sąd przed-ostateczny” (Blain), kaplica wspólnoty L’Arche (Poznań), freski w kościele św. Andrzeja Boboli (Poznań), w kościele św. Eloi (Comblessac). Autor książki „Między muzeum a prezbiterium” (nagroda główna im. Józefa Łukaszewicza, 2017). Autor felietonów w czasopiśmie internetowym Obieg Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Piotr Paweł Drozdowicz uznaje istnienie transcendentnego Piękna oraz wierzy w ciągłość wielkich tradycji malarskich. Łączy doświadczenia malarstwa ściennego i sztalugowego w tworzeniu sztuki czystego oka – malarstwa rzeczywistości.

Przestrzenie ożywione 
„Współczesna cywilizacja i kultura to wielki skład rzeczy używanych, rzeczy dotkniętych, ale i mocno nas dotykających. Zachłannie pożądamy rzeczy nowych, bo nosimy w sobie głęboką tęsknotę za dziewiczą czystością i nie skalaną przez innych nowością. Kultura materialna jest tylko figurą potrzeb duchowych, której wyrazem i nośnikiem jest malarstwo. Egzystujemy w kontekście rzeczy, które sami sobie wytwarzamy oraz w przestrzeniach, które organizujemy wokół siebie, co jednocześnie nas dookreśla i wyraża naszą osobę, naszą kulturę materialną i duchową. Przedmioty i architektura są zawsze „napromieniowane” obecnością kogoś, kto je wykonał, używa lub na nie patrzy (…)”.

Piotr Paweł Drozdowicz

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...