środa, 8 października, 2025

Przywilej koszycki na liście UNESCO

Przywilej koszycki został wpisany na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata. Dokument o ogromnym znaczeniu dla historii i ustroju państwa polskiego znajduje się w Muzeum Narodowym w Krakowie w oddziale MNK Biblioteka Książąt Czartoryskich.

Przywilej koszycki został nadany polskiej szlachcie przez króla Ludwika Węgierskiego w 1374 roku w Koszycach w zamian za uznanie przez szlachtę praw do korony polskiej jednej z jego córek. Dokument zmieniał zasady następstwa tronu i otwierał drogę do niego kobiecie. Dzięki niemu, szlachta zyskała wpływ na wybór następcy tronu i szereg innych przywilejów. Uważany za ostatni etap kształtowania się stanu szlacheckiego przenosił ciężar odpowiedzialności za państwo z panującego władcy na stan szlachecki.

Od 13 sierpnia 2024 r. przywilej koszycki będzie eksponowany na wystawie „Przywileje, prawa i statuty ze zbiorów Biblioteki Książąt Czartoryskich” w MNK Muzeum Czartoryskich w sali bibliotecznej.

Godziny otwarcia

Uprzejmie informujemy, że 30 maja w czwartek wszystkie oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie będą zamknięte.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Festyn historyczny „Od Prasłowian do P...

11 września 2025 r. w Hali Lejniczej Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicac...

Wystawa „Podzespoły czyli wnętrze Star...

Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach zaprasza na wernis...

XIII Festiwal Blues pod Piecem

30 sierpnia 2025 r. o godz. 19.00 w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach...

150 LAT MUZEALNICTWA ROLNICZEGO NA ZIE...

W 2025 roku przypada 150. rocznica pojawienia się idei muzealnictwa rolniczego ...

XI.Legenda STARa

11.LegendA STARa, to zlot pojazdów  zabytkowych organizowany przez Powiat ...