poniedziałek, 23 grudnia, 2024

Przywrócimy świetność historycznemu napisowi

Napis „Stocznia Gdańska”, znajdujący się nad historyczną Bramą nr 2 przy budynku dawnej portierni, zostanie odnowiony i zakonserwowany. Wielkość liter, ich kolorystyka oraz kształt pozostaną oryginalne. Prace ruszą w poniedziałek, 3 lipca i potrwają miesiąc.

Brama w swoim obecnym kształcie, wraz z osadzonym nad nią napisem, powstała w 1974 roku. Uznawana jest za główne wejście do Stoczni Gdańskiej. To tu w grudniu 1970 roku ostrzelani zostali przez wojsko strajkujący stoczniowcy. Z tego miejsca 31 sierpnia 1980 roku ogłoszono zakończenie strajku robotników. W pobliżu znajdują się historyczne biuro dyrekcji stoczni oraz sala BHP, w której podpisano porozumienia sierpniowe. Konstrukcja bramy wraz z przylegającym do niej dawnym biurem przepustek wpisane są do rejestru zabytków województwa pomorskiego. Z uwagi na wielką wartość historyczną, nie tylko dla Polski, przyznano jej również Znak Dziedzictwa Europejskiego.

Pod koniec 2020 roku na zlecenie Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni dokonano ekspertyzy stanu technicznego napisu. Zakres opracowania objął litery napisu, okrągły herb Stoczni Gdańskiej oraz konstrukcję, na której są one zawieszone – słupy i górne okratowanie. Na podstawie ekspertyzy przygotowano program prac naprawczych.

Naprawa obejmie renowację wadliwych blach węzłowych pasa dolnego i górnego rygla, usunięcie licznych ognisk korozji, perforację skorodowanego pasa dolnego i wymianę łuszczących się powłok malarskich. Oczyszczona zostanie także powierzchnia całej instalacji. Na tym etapie przeprowadzona zostanie również dokładna inspekcja wszystkich elementów i połączeń, nastąpi naprawa wykrytych uszkodzeń. Cała powierzchnia zostanie zakonserwowana i pomalowana. Repliki tablic z postulatami stoczniowców, na czas naprawy, zostaną odpowiednio zabezpieczone, bez konieczności ich demontowania. Remont napisu zostanie przeprowadzony w oparciu o decyzję Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Koszt renowacji wyniesie 239.973,00 zł.

Zdjęcie portretowe: Magdalena Kiljan

tekst: Magdalena Kiljan, Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

Źródło: Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...