niedziela, 23 lutego, 2025

Reason & Flair. A century of fashion in Poland

Reason & Flair. A century of fashion in Poland” to tytuł książki-albumu, który podsumowuje ostatnie sto lat polskiej mody i kultury. Wydawcą publikacji jest Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z wydawnictwem OsnoVa.

Wydana w języku angielskim, bogato ilustrowana książka skierowana jest do zagranicznych odbiorców – specjalizujących się w obszarze mody dziennikarzy, studentów kierunków związanych z modą, antropologią, socjologią i historią kultury, a także projektantów. Celem publikacji jest przedstawienie nie tylko historii ubioru, ale również opowiedzenie o Polsce – jej kulturze i społeczeństwie.

Historia polskiej mody to historia polskiej kultury. „Reason & Flair” ukazuje nie tylko wyrafinowany smak kreatorów mody, ale również zaradność projektantów i samych Polek. Na przestrzeni lat polska moda bywała wyrazem tęsknoty za zachodem, oraz przejawem wolności i oryginalności

mówi Barbara Krzeska, zastępca dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza.

Każdy rozdział w albumie poświęcony jest innej dekadzie w historii polskiej mody. Autorzy rozpoczynają od radosnego czasu odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, momentu wielkich nadziei i oczekiwań. Nawiązywano w tym czasie do najlepszych wzorów Francji, Włoch.  II wojna światowa sprawiła, że moda nieco straciła na swoim znaczeniu, chociaż nadal wchodziła w dialog z otaczającą rzeczywistością.

Po zakończeniu wojny w 1945 roku polska moda została podporządkowana ideologii. Więcej swobody przynoszą lata 60. i 70. XX wieku – to czas powstania przedsiębiorstwa państwowego „Moda Polska” pod opieką Jadwigi Grabowskiej, której projekty wzbudzały podziw w Europie Zachodniej. Wielkie zmiany przyniosły lata 80. To czas subkultur, pierwszych rockowych festiwali i sprzeciwu wobec władzy komunistycznej.

Współcześnie polska moda młodego pokolenia nie chce już naśladować dokonań innych, ale tworzyć własną historię, opartą o bogatą tradycję. Polska ma szansę być w awangardzie, a dzięki swojemu doświadczeniu stać się punktem odniesienia.

Album ten to nie tylko opis polskiej branży czy przemysłu, ale mody w jej wielu odsłonach – artystycznej, codziennej, kulturowej, społecznej. Jestem przekonana, że do pewnych historii i doświadczeń zbiorowych da się dotrzeć tylko za pomocą mody oraz że taka soczewka zbliży do zrozumienia historii danego kraju nawet tych, dla których jego losy są egzotyczne

mówi Karolina Sulej, pisarka i redaktorka książki.

Teksty do książki „Reason & Flair. A century of fashion in Poland” napisali: dr Agata Zborowska, która specjalizuje się w antropologii rzeczy na Uniwersytecie Warszawskim; dr Aleksandra Jatczak wykładająca historię mody i jej teorię w Katedrze Mody Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; Olga Drenda, antropolożka kultury i nagradzana eseistka, reportażystka Aleksandra Boćkowska, Michał Zaczyński, dziennikarz i bloger, oraz Karolina Sulej, redaktorka książki, pisarka i reporterka, zajmująca się popularyzacją antropologii mody.

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeo – Najczęściej wybierany, najnowo...

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, zarządzanie zbiorami muzealnymi staje...

Noworoczna okazja na rozwój z systemem...

W tym wyjątkowym czasie chcielibyśmy zapytać czy zastanawiali się Państwo nad z...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...