Od 2 maja do 25 czerwca w sądeckim skansenie można oglądać wystawę „Rękawice furmańskie. Niematerialne dziedzictwo regionu”. Prezentowane jest blisko 30 par zrekonstruowanych rękawic, zwanych też łapawicami, znajdujących się w zasobach muzealnych w Polsce i na Słowacji.
2 maja w spichlerzu z Męciny znajdującym się z Sądeckim Parku Etnograficznym otwarto wystawę rekonstrukcji zabytkowych rękawic furmańskich, które przygotowała grupa Przestrzenne tkactwo Czarnych Górali oraz Towarzystwo Miłośników Piwnicznej. Wystawie towarzyszyły pokazy przestrzennego tkania łapawic, czapek i zarękawków, a także tkanie rękawicy furmańskiej XXXXL. Pokazy te będą odbywały się we wszystkie weekendy do zamknięcia wystawy.
– Jest też blisko dwumetrowy eksponat, to nasza rękawica XXL. Na imprezach plenerowych można spróbować sobie utkać taką rękawicę. Tkanie rękawicy jest o tyle ciekawe, że jest jedna osnowa, dwa wątki – mówi Małgorzata Polańska-Kubiak, z grupy Przestrzenne Tkactwo Czarnych Górali.
Rękawice furmańskie są zwane także łapawicami. Dawniej były używane przez furmanów, czyli mężczyzn podczas zimowej ścinki drewna w górach. Umiejętność niemal całkiem zanikła. Przetrwała w okolicach Piwnicznej i dzięki kilku osobom, sztuka ich tkania została wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa. Teraz trwają starania o wpis na światową listę.
Wystawa będzie czynna do 25 czerwca. Zwiedzanie wystawy w ramach biletu wstępu do skansenu.
***
Wystawa realizowana w ramach przedsięwzięcia grantowego pn. „Muzealne spotkania z kulturą i tradycją dla wszystkich” w ramach projektu „Kultura bez barier”, realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Działania 4.3 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
Tekst: Agnieszka Małecka/Muzeum Okregowe w Nowym Sączu
Fot. Piotr Droździk