piątek, 8 listopada, 2024

Rezerwat Archeologiczny Gród Wczesnopiastowski Gieczu zaprasza na NOC MUZEÓW 2023

Jak co roku, w najbliższą sobotę 20 maja (blisko daty, kiedy muzealnicy z całej Europy świętują swój dzień) zapraszamy Was na późnowieczorno-nocny pobyt w naszym klimatycznym Rezerwacie, który jest jak zwykle o tej porze – a w tym roku to już szaleństwo! – otulony odurzającymi zapachami przepięknie rozkwitłych bzów.

W nieśpieszny sobotni ten wieczór postaramy się, aby i Ci Najmłodsi (dla nich gry terenowe), jak też i Ci bardziej dorośli – spragnieni najnowszej wiedzy o historii wczesnośredniowiecznego Giecza (w ofercie: spacer po stanowiskach archeologicznych, wystawy, prezentacja wyników ostatnich badań) pobyt u nas kojarzył się z miło i nie-bezproduktywnie przeżyciem tego czasu.

Program:

Osada edukacyjna

godz. 18.00 – do zmroku: gra terenowa w osadzie edukacyjnej – zapraszamy, będą nagrody!

Cały wieczór – do godz. 22.00 będzie płonąć ognisko, zapraszamy więc z koszami piknikowymi. Będzie z nami archeolog, któremu można zadawać najróżniejsze pytania dotyczące piastowskiego Giecza!

Muzeum na grodzisku

godz. 18.00 – 20.00 spacer z archeologiem po wczesnośredniowiecznym Gieczu (zbiórka przy wejściu do muzeum). Zrobimy marszrutę od grodziska, poprzez gieckie cmentarze, groblę aż po romański kościół Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Gieczu (ze zwiedzaniem jego wnętrza); przechodzimy niekiedy bezrefleksyjnie obok pagórków, pól, kamieni, grobli, jeziora – jest więc okazja, by dostrzec w nich ślady naszych piastowskich historii.

godz. 20.00 – bogato ilustrowane „doniesienia” na temat wyników najnowszych naszych badań (sezon 2022) prowadzonych na jednym z czterech gieckich cmentarzysk (stanowisko 10).

Obydwie nasze ekspozycje (na grodzisku i na osadzie edukacyjnej) będą cały wieczór udostępnione.

Jeżeli chcielibyście się dowiedzieć jak wyglądało codzienne życie wczesnośredniowiecznych gieczan (i nie tylko) – na osadzie szukajcie archeologa (będzie tam cały czas). Postara się Wam wyczerpująco odpowiedzieć na ewentualne pytania dotyczące naszej gieckiej Terra sancta (a jest w niej moc!).

ZAPRASZAMY!

Wstęp wolny!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...