Nakładem Niemieckiego Muzeum Techniki w Berlinie ukazał się album z fotografiami Güntera Krawutschke „Oblicza pracy. Fotografie z zakładów przemysłowych w NRD”. To fascynujące spojrzenie na miniony (nie tak dawno) świat.
W czasach NRD Berlin był ważnym ośrodkiem przemysłowym we wschodniej części podzielonego miasta. Biło tu nie tylko polityczne, ale i przemysłowe serce robotniczego i chłopskiego państwa. Na terenie miasta było rozproszonych wiele przedsiębiorstw państwowych (VEB) – w tym kilkanaście dużych firm zatrudniających kilka tysięcy pracowników.
Fotograf Günter Krawutschke jak mało kto poznał ten świat. Od 1965 roku pracował jako fotoreporter i fotograf. Często przebywał w berlińskich fabrykach, ale nie interesowały go procesy produkcyjne, a raczej ludzie, którzy pracowali w tych zakładach. Jego prace pokazują świat pozbawiony ozdób – z jednej strony emocje, z drugiej silne, twarde charaktery.
Album „Oblicza pracy” zawiera 160 fotografii z ostatnich dwóch dekad NRD. Pokazują one twarze, gesty i postawy, relacje i zwyczaje panujące w robotniczych kolektywach – krótko mówiąc: obrazy z życia ludu pracującego NRD.
Fotografie – z których większość w czasach NRD nigdy nie została opublikowana – służą nie tylko do dokumentowania pracy i życia w NRD. Zapraszają również do odpowiedzi na pytanie, co ten świat oznaczał dla setek tysięcy ludzi, którzy stracili pracę po 1990 roku.